x

Бартез му се врати на фудбалот, тренира голмани во Тулуз

barthez

Некогашниот светскиот и европски шампион со репрезентацијата на Франција, голманот Фабиен Бартез влезе во стручниот штаб на францускиот второлигаш Тулуз.

Како што соопшти клубот на својата официјалната веб-страница, Бартез ја презеде функцијата тренер-консултант и ќе работи во Тулуз до крајот на сезоната 2020/2021. Тој ќе работи со тренерот на голманите Патрис Гаран.

„Мојата страст кон фудбалот ме доведе до улогата на консултант. Би сакал да го споделам моето искуство и да ја пренесам мојата визија за фудбалот, да соработувам тесно со техничкиот персонал “, рече Бартез.

Фабиен Бартез е дете на Тулуз и играше за овој клуб на почетокот на својата кариера.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата