x

Барса по 12 години ја заврши сезоната со најмалку бодови

Барселона со убедлива победа од 5:0 против Алавес ја заврши сезоната во Ла Лига. Каталонскиот клуб ја предаде шампионската титула на Реал Мадрид, а го освои второто место во првенството и тоа со 82 поени што е најлош ефект после сезоната 2007/08 кога завршија со само 67 поени.

Денеска головите за Барса ги постигнаат Фати, Суарез, Семедо и два гола беа дело на Лео Меси.

Утеха за лошата сезона на Барса ќе биде освојувањето на Лигата на шампионите.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата