x

Балотели: Поради коронавирусот не можам да ги видам децата, тоа е тажно

Ситуацијата со коронавирус излага од контрола особено во Ломбардија, каде повеќе од 5.000 луѓе се заразени со овој вирус. Последните бројки кои доаѓаат од Италија се застраѓувачки 233 особи починале, додека 567 се на интезивна нега.

Балотели се согласува со претседателот на професионалните фудбалери во Серија А и неговата констатација дека првенството треба да се прекине.

„Се согласува со тебе. Парите не се поважни од нашето здравје. Не прифаќам пораки: Заштитени сте. Која е разликата ако играте или не? Ништо не ви се случува зад затворени врати! Не им ја одземајте единствената забава на луѓето кои ја имаат за време на викендот во црвените зони.

Сакам да играм повеќе од вас, но тоа значи дека мора да патуваме со автобуси, авиони, воз, да сиеме во хотел, значи дека има можност да стапиме во контакт со лица кои се заразени. Поради коронавирус не можат да ги видам своите деца, тие се во Ломбарија, тоа е тажно е језиво“, рече Балотели.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата