Земјените знаци покажуваат практична интелигенција, додека огнените знаци се најинтуитивни во Зодијакот, што ги прави совршен материјал за лидерски позиции во бизнисот.

Според астролозите, најпаметни хороскопски знаци се Водолијата и Шкорпијата! Сепак, нивната памет произлегува од две многу различни причини.

Личностите родени во знакот на Водолија имаат највисоко ниво на аналитичка интелигенција, која се мери со когнитивната способност и коефициентот на интелигенција. Од друга страна, Шкорпиите ги краси повеќе разбирлива интелигенција, тие се најдобри во реалното оценување и разбирање на светот како целина.

– Ова не значи дека другите хороскопски знаци не се интелигентни, тие се – на свој начин. Близнаците и Вагата исто така имаат многу ментални способности – објаснува Нил Крабтри, астролог

 Ракот и Рибите се најдобри во емоционалната интелигенција. Со други зборови, тие совршено ги препознаваат и судат за своите и чувствата на другите – додаде тој.

Земјените знаци: Бик, Девица и Јарец – покажуваат практична интелигенција, додека огнените знаци: Овен, Лав и Стрелец – имаат тенденција да бидат најинтуитивни во Зодијакот, што ги прави совршен материјал за раководни позиции во бизнисот.