Секоја нормална држава може да се пофали дека не постои криминалец што не може да го фатат, само Република Македонија на чело со Зоран Заев и СДСМ може да се пофали дека не постои криминалец што не може да го пуштат на слобода и да го ослободат од затвор, истакнува Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Додека целата држава се бори како здравствено, така и економски со кризата од вирусот Ковид-19, Зоран Заев си го ослободи омилениот рекетар преку омилената обвинителка Вилма Русковска и практично со ослободувањето на обвинитети и осудените од случајот „Рекет“ сакаат да ги прикријат сите траги за кои веќе на сите им е јасно дека водат до главата на октоподот кој што беше до пред некое време во Владата. Замислете, кога целата јавност е преокупирана со заразата од вирусот Ковид-19, Зоран Заев и Русковска прават дилови и ослободуваат вмешаните во случајот „Рекет“ само и единствено за да ги прикријат трагите и никој да не проговори за најголемиот случај на рекетирање од страна на една власт во висина од над 20 милиони евра.“ истакна Арсовски

Тој додаде дека тоа што  повеќе загрижува, а се повеќе се говори, се слуша низ судските кулоари и еве јавно прашуваме дали е точно дека веќе е договорено и ослободување на Катица Јанева од домашен притвор и пуштање на слобода, само се чека погоден момент, а се чека и најдобар тајминг за да биде пуштен од затвор во домашен притвор и прво осомничениот Бојан Јовановски-Боки 13 и практично со тоа да си го завршат Зоран Заев и Вилма Русковска својот дел од приказната?

„И еве прашуваме и дали е точно дека во овие преговори за ослободување на Катица Јанева и Боки 13 учествувале директно еден близок роднина и еден адвокат на еден од  обвинетите, заедно со блиски луѓе до Зоран Заев и еден негов близок адвокат познат на јавноста по што се очекувало потоа и ослободувањето да го спроведат Вилма Русковска и Судот?“ потенцира Арсовски

Тој вели дека додека луѓе умираат од Корона вирусот, Зоран Заев си ги ослободува своите работници од случајот „Рекет“.

„Како што реков, на Зоран Заев воопшто не му е важно дали народот ќе умира, дали ќе има за јадење или не. На Заев единствено му е важно да го ослободи целото криминално милје на кое му должи за спроведените криминалии во кои учествува и самиот.  На самиот крај сакам да ви посакам среќни Велигденски празници и верувајте сето ова кое што во моментов го гледаме, кое што не можеме да му се спротиставиме заради корона заразата многу набрзо ќе дојдат изборите и ќе му ставиме точка на целиот криминал на Зоран Заев.“ заклучи Арсовски