По вчерашната координација, ставот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ е дециден, не го поддржуваме капитулантскиот договор и ќе ја почитуваме волјата на граѓаните искажана на референдум, рече на денешната прес-конференција портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски.

„Нека ја стават веднаш точката на гласање. Пратеничкта група е компактна и децидна против договорот. Нека помине гласањето кое ќе биде ‘против’ од страна на ВМРО-ДПМНЕ, а потоа треба техничка влада и исполнување на другите услови кои ги испорачавме во однос на изборите“, истакна портпаролот.

извор: Makfax