Потребни состојки:

  • 400 мл полномасно млеко,
  • 150 г чоколадо за готвење,
  • две кесички ванилин шеќер,
  • едно стапче цимет,
  • едно чили (луто) пиперче,
  • две лажичиња кафеав шеќер,
  • 100 мл слатка павлака,
  • една лажица амарето ликер,
  • две лажици рендано чоколадо

Начин на приготвување: Во млекото додадете ги ванилиниот шеќер, кафеавиот шеќер, стапчето цимет и чили-пиперчето. Загрејте го до вриење. Додадете го чоколадото искршено на парчиња и на тивко варете ја смесата со постојано мешање додека не се растопи чоколадото. Садот тргнете го од огнот и по 10-тина минути извадете ги зачините и повторно ставете да се вари до вриење. Напитокот распоредете го во чаши и пред да послужите додадете го ликерот амарето и измешајте. На крај украсете со изматена слатка павлака и посипете со изрендано чоколадо.