Шпанецот имаше статус на сингл од минатото лето, кога ја раскина љубовната врска со својата тогашна девојка Марија Помба. Оваа разделба не мина добро за фудбалерот, кој во тој период го загуби и местото во стартниот тим на „старата дама”. Но, во послените неколку натпревари покажа дека е во одлична форма, а тренерот Масимилијано Алегри, му дава голема минутажа.

Сексапилната Алис, за врската со фудбалерот се пофали на својот профил на друштевената мрежа Истаграм, а фановите на италијанскиот шампион веднаш почнаа да ја следата убавицата која ќе го загрева и теши, моментно нивниот омилен фудбалер.