Заев може да си даде ocтавка од функцијата премиер. Ова може да се случи денес или во наредните денови се вели во објава на весникот на албански јазик Флака.

Според Флака, добро информирани извори од СДСМ наводно велат дека Заев ќе се повлече и ќе биде наследен од досегашниот министер во МВР, Оливер Спасовски.

„Постои можност Зоран Заев да си даде ocтавка денес или во деновите што претстојат и да формира техничка влада со премиерот Оливер Спасовски, при што изборите ќе се одржат во ноември 2020 година по пописот“, велат нашите извори на СДСМ.

Овој чекор подразбира формирање на техничка влада по Пржински модел, која ќе ја подготви земјата за парламентарни избори, пишува Флака.

Овој потег на Заев доаѓа по објавувањето на видео снимките од италијанските медиуми за peкетот пpoтив бизнисменот Орце Камчев.

извор Флака