Акциите на американската автомобилска компанија Тесла денес паднаа во Германија за пет отсто, откако извршниот директор Илон Маск се откажа од планираната приватизација.

Акциите на Тесла со кои се тргуваше на берзата паднаа на 263,50 долари, откако Маск објави во петокот дека мнозинството акционери се противат на предложената приватизација пред три недели, објави Ројтерс.

Акциите на компанијата во моментов се за 10 отсто пониски од нивото на 7 август, кога закрепнуваа од веста за можна приватизација, според која Маск објави дека ќе ги купи акциите на Тесла по цена од 420 долари, како и дека тој веќе обезбедил средства за таа цел.

извор: Makfax