Најмалку 13 луѓе загинаа кога автобус полн со кинески туристи излета од патот во Лаос, пренесуваат кинеските медиуми.

Во автобусот, во кој се наоѓале 43 кинески туристи, двајца водачи и возачот од Лаос, повредени се и десетина луѓе, од кои двајца се во животна опасност.

Не е наведено од кои националности се жртвите.

Автобусот излетал од патот меѓу главниот град на Лаос, Виентиана и туристичкиот центар Луанг Прабанг.

Медицински тим на кинеската војска кој бил во Лаос отпатувал за Луанг Прабанг за да им пружи помош на повредените.

извор: Makfax