Австралискиот премиер, Скот Морисон, изјави дека австралиската нација мора да биде подготвена да се справи со бруталните вистини бидејќи официјалните лица се подготвуваат да го истражуваат извештајот за наводното несоодветно однесување на нејзините војници во Авганистан, пренесува РТ.

Австралиската влада назначи специјален истражител да ги испита и потенцијално да ги гони одговорните на непримерно однесување на војниците во Авганистан, објави Морисон.

Истрагата за дејствијата на армијата е нарачана уште во 2016 година. Редактираната верзија на конечниот извештај треба да биде објавена следната недела. Сепак, делови од документот што протекоа во австралиските медиуми веќе ја исцртаа вознемирувачката слика со приказни за командоси кои, наводно, мачеле и егзекутирале цивили и затвореници.

Морисон предупреди дека деталите од извештајот може да ја шокираат јавноста.

„Ова ќе биде тешка и мачна вест за Австралијците, можам да ве уверам. Идните законски процедури ќе бараат од нас да се справиме со искрени и брутални вистини, таму каде што очекувањата и стандардите можеби не биле исполнети “, рече тој.

На прашањето дали на војниците прогласени за виновни за злосторства може да им бидат одземени медалите, министерката за одбрана, Линда Рејнолдс, рече дека ќе бидат разгледани сите опции и препораки.

Рејнолдс, сепак, истакна дека содржината на извештајот на никаков начин не фрла сенка врз огромното мнозинство од 39.000 Австралијци кои служеле во Авганистан и нивната служба била беспрекорна.

Австралиски командоси беа распоредени заедно со американските и сојузничките сили во Авганистан да се борат против талибанците и милитантите на Ал-Каеда по терористичките напади на 11.09., Како дел од „војната против тероризмот“ предводена од САД.

извор: Makfax