Ситуацијата во Казахстан нагло ескалира и времето е кратко, а областа што треба да ја покриеме за да имаме точна претстава за причините за оваа ескалација и потенцијалните исходи е прилично голема – па да продолжиме бидејќи ситуацијата може да се менува од час во час.

Што точно се случило и зошто?

Во најосновната верзија, имаше нагло зголемување на цените на горивото, двојно зголемени, проследено со немири кои брзо го опустошија најголемиот град Алмати, а претседателот Токаев во паника ја распушти владата, повикувајќи го воениот блок ОДКП предводен од Русија да интервенира за да ја „стабилизира“ ситуацијата.

Се разбира, оваа основна верзија на настаните ни кажува многу малку за вистинските причини зошто се случи толку голема експлозија на немири во Казахстан, па затоа треба да дадеме краток историски контекст.

Казахстан е земја која се наоѓа во исклучителна геостратешка положба бидејќи се граничи со две големи светски сили – Русија и Кина. Казахстан е една од поранешните советски републики и денес граничи со три други поранешни советски републики на југ – Киргистан, Узбекистан и Туркменистан.

Казахстан е огромна земја по површината – таа е најголемата земја во светот без излез на море.

Таа е и најголемата (и најсеверната) муслиманска земја во светот.

Сепак, населението е релативно мало во споредба со нејзината големина – само 18,8 милиони луѓе живеат на навидум бескрајните пространства на Казахстан, што значи дека Казахстан е една од најмалку населените земји во светот (помалку од 6 луѓе на квадратен километар).

На пример, многу помалиот јужен сосед на Казахстан, Узбекистан, има речиси двојно повеќе население (околу 35 милиони).

Казахстан на карта

Областа на денешен Казахстан во текот на историјата била населена со номадски групи и тука поминувале големи империи. Древната персиска империја се проширила од југ, а потоа турските номади.

Во 13 век, Монголите пристигнале и ја прошириле својата империја под Џингис Кан.

До 16 век почна да се истакнува посебна група – Казахстанците. Тоа е турскиот народ кој денес, освен во Казахстан, најмногу живее во Кина (нивната западна провинција Ксинџијанг) каде ги има околу 1,8 милиони, во Узбекистан (925.000), во Русија (650.000) итн.

Во 18 век, Русите почнале да ги напаѓаат степите на Казахстан, а до средината на 19 век целата област била под контрола на Руската империја.

Како што се очекуваше, по болшевичката револуција, цел Казахстан ќе стане дел од СССР (официјално стана социјалистичка република во 1936 година).

Интересен детал е дека Казахстан ќе биде последната земја што ќе прогласи независност по распадот на СССР во 1991 година.

Животот во Астана, Казахстан

Но, токму патот што Казахстан продолжи да го развива по распадот на Советскиот Сојуз ќе ни даде некои од клучните одговори за разбирање на денешната хаотична ситуација.

Како што се очекуваше, по распадот на СССР, Казахстан – како и сите други постсоветски републики од Централна Азија – се трансформираше во авторитарна држава каде некои слободи како избори, говор и слично постоеја само на хартија, но затоа почна да создава друга слобода – слобода на пазарот.

Се разбира, странскиот пазар беше многу заинтересиран за пробивање во Казахстан бидејќи е една од најважните енергетски земји во светот!

Денес, Казахстан е доминантна земја во Централна Азија и генерира околу 60% од БДП на целиот овој регион благодарение на големите количини нафта и гас со кои располага.

Понатаму, Казахстан има и големо минерално богатство, а едно од најважните секако е ураниумот.

Казахстан е апсолутен најголем производител на ураниум во светот, а оваа информација е исклучително важна денес во време кога земјите ширум светот се префрлаат од фосилни горива кон други форми на енергија – во таков свет, ураниумот секако ќе биде исклучително важен.

Да ги погледнеме бројките.

Еве ги податоците за 2018 година. Казахстан произведе 21.705 тони ураниум. На далеку второ место е Канада со 7.001 тон, потоа Австралија со 6.517 тони итн.

Значи, Казахстан е апсолутно суштински за набавка на ураниум и ако нешто се случи со оваа земја, да речеме некоја продолжена нестабилност или дури и војна, последиците ќе бидат глобални.

Со богатството што го има Казахстан и релативно малиот број на население, тој би можел да биде една од најбогатите, најсреќните и најперспективните земји во светот.

Можеше, но не е и не е тешко да се погоди зошто.

Еве уште еден пример за богата земја каде целото богатство го цицаат екстремно богатите елити додека народот со години е држен во состојба на „таман да не се побунат“ и сега, во нивните катастрофално погрешни пресметки, направија кардинална грешка – му го земаа на народот она што вриеше под капакот во лонецот.

Како што истакна поранешниот британски претставник за надворешна политика и коментатор Џорџ Галовеј, Казахстан има државен имот толку огромен што може да им обезбеди на сите жители целосно бесплатно гориво без ограничувања, а не само по намалени цени.

Повеќето во Казахстан возат автомобили на ТНГ (течен нафтен гас) или автогас.

Цената беше фиксна. Тоа беше еден од последните бастиони што се уште не е предаден на милоста на слободниот пазар.

Очигледно, тоа значеше дека производителите не можат да остварат големи профити и тие секако вршеа притисок врз владата да ги отстрани ограничувањата.

Пред неколку дена тоа беше направено – жителите на Казахстан на 1 јануари 2022 година. за „новогодишен подарок“ добија двојно поскапа автогас и многумина од нив сфатија дека таа капка ја прели чашата.

Клиничка смрт на Биткоинот

Веднаш по ескалацијата на немирите во Казахстан, дојде до значителен пад на пазарот на криптовалути, зошто?

Демонстрантите се судрија со казахстанските полицајци за време на митингот поради зголемувањето на цените на енергијата во Алмати, Казахстан, 05 јануари 2022 година EPA-EFE/ALEXANDER KUZNETSOV

Двете зони се многу силно поврзани, иако на почетокот можеби не изгледа така – имено, Казахстан е едно од најважните места за рударење биткоини во светот.

Покрај тоа, во текот на изминатата година Казахстан се искачи на второто место, веднаш зад САД!

Очекувано, штом пристигна веста дека властите во Казахстан го исклучиле пристапот до Интернет, започнаа големи проблеми во крипто-светот.

Како дојде до тоа што Казахстан стана толку силна дестинација за ископ на криптовалути (процес кој, покрај создавањето нови дигитални монети, ја одржува и целата инфраструктура во функција)?

Причината е нападот на криптовалутите од страна на властите во соседна Кина. Очигледно е дека многу „рудари“ се преселија во земја по на запад.

Меѓутоа, ненадејното исклучување на интернетот значи дека рударите (најчесто со екстремно моќни компјутери или цели сали на моќни компјутери бидејќи за ископ на криптовалути бара многу енергија) наеднаш го изгубиле пристапот до мрежата Биткоин.

Според најновите достапни податоци, за август минатата година, дури 18% од глобалната компјутерска моќ насочена кон криптовалутите отпаѓа на Казахстан. Во Кина таа бројка падна на само 8%.

Казахстанските власти ветија ќе ги вратат ограничувањата за цените на горивото за возилата на шест месеци, по неколкудневните смртоносни немири предизвикани од растот на цените.

Во истиот период ќе бидат ограничени и цените на бензините и дизелот.

Цената на течниот нафтен гас, вообичаеното гориво за автомобилите во оваа централноазиска земја, се удвои кога ограничувањето беше отстрането оваа недела.

Одлуката е донесена откако демонстрантите излегоа на улиците во Алмати, најголемиот град, и во западната провинција Мангистау.

Духот сега излезе од шишето и тешко може да го врати целата војска на ОДКБ.

 

Демонстрантите упаднаа во канцеларијата на градоначалникот во Алмати, додека казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев прогласи вонредна состојба во главниот град до 19 јануари 2022 година.

Ова е епилогот на една постсоветска приказна за запоставувањето на народот, за елитата што е уште погруба од типичната постсоветска олигархија.

До 2019 година Казахстан имаше само еден претседател, исклучително влијателниот и моќен Нурсултан Назарбаев. Во 2019 година, недопирливиот Назарбаев му ја предаде власта на избраниот лојалист, актуелниот претседател Токаев.

Но, тој не отиде далеку – ја задржа функцијата претседател на Советот за безбедност на Казахстан и всушност продолжи да владее со земјата од сенка. Во меѓувреме, тој го промени името на главниот град од Астана во Нур-Султан (!).

Но, прашањето е како Назарбаев беше недопирлив толку долго. Токаев, разрешувајќи ја целата влада, го разреши и Назарбаев, со што официјално ја презеде функцијата претседател на Советот за безбедност.

Според некои извори, Назарбаев веќе побегнал од земјата, но тоа не е потврдено, барем не во моментот на пишувањето на текстов.

Всушност, она што го гледаме денес во Казахстан политички и хронолошки многу потсетува на Белорусија, иако ситуацијата овде може да биде (веќе е) многу поексплозивна.

До 2019 година Казахстан имаше само еден претседател, исклучително влијателниот и моќен Нурсултан Назарбаев. Во 2019 година, недопирливиот Назарбаев му ја предаде власта на избраниот лојалист, актуелниот претседател Токаев.

Имено, исто како и Назарбаев, и Лукашенко владее (и уште владее) во Белорусија од распадот на СССР. Потоа во еден момент тргна да се отцепи од руското влијание и стапи во поблизок контакт со САД.

Веднаш потоа започна укинувањето на некои важни социјални мерки (како што е бенефицираното домување во Белорусија), проследено со бунт (кој може делумно да се разгори однадвор откако ќе се добие пристап) и панично враќање на руската заштита.

Сличен случај имаме и во Казахстан. Не е тајна дека Назарбаев, како и Лукашенко, се обиде да се одвои од руското влијание и во еден момент зазеде прилично критички став кон Путин, нешто што никој од постсоветска Централна Азија не се осмели да го направи.

Во исто време, односите со САД се зајакнуваат, а американската мултинационална корпорација Шеврон денес е најголемиот приватен производител на нафта во Казахстан (тоа е бизнис вреден десетици милијарди долари).

Казахстан стана земја на екстремен контраст.

Од една страна имаме блескави градови како што се Алмати (кој беше главен град до 1997 година) и Нур-Султан (поранешна Астана), од друга имаме сиромашни и неразвиени населби каде што има растечка сиромаштија, невработеност и други проблеми.

Па, не може да се каже дека во Казахстан има максимални контрасти како што можеме да видиме денес во некои африкански земји, но за големо народно востание, количината на ароганција и корупција на владејачката елита е повеќе од доволна.

Руски сили влегоа во Казахстан

Се разбира, оваа криза нема да постои во вакуум и веќе прерасна во регионална со влегувањето на мировните сили на ОДКБ.

Во поширок контекст, сепак, ова е голем предизвик за Русија, а ескалацијата на немирите во Казахстан доаѓа „како нарачана“ на другата страна на големиот конфликт околу Украина – или можеби е нарачана?

Веројатно не, освен ако казахстанските власти имаат самоуништувачки тенденции. Но, таквите немири може брзо да предизвикаат управување.

Да, Казахстан е претежно муслиманска земја (околу 72% од населението), но Казахстан е исто така многу секуларна земја како и сите други муслимански постсоветски земји.

Но, тоа не значи дека во Казахстан не може да се направи обид за радикализација, згора на тоа, оваа криза е „вистинскиот момент“ за тоа, а таквото потенцијално сценарио е нешто од што Русија, а секако и Кина, многу се плаши.

Дали надворешниот фактор е веќе активен? Тешко е да се каже, оваа криза штотуку ескалира, но би било тешко да се замисли дека барем нема да се обиде затоа што ова е идеално време да се развлече Русија, која беше остро фокусирана само на украинската граница во последните неколку месеци.

Ова може да биде и почеток на нешто уште поголемо, долгоочекуваниот почеток на миграцијата на немирите во областа на релативно тивката Централна Азија.

Ако е вистина дека Русија веќе извесно време сака да го зајакне своето влијание во земјите од поранешниот СССР, односно областа каде Москва некогаш беше целосно доминантна, тогаш може да се каже дека оваа област во последно време многу ја боли, а Казахстан е само најновата приказна по ред…

Тешко е да се каже точно кога ситуацијата стана тензична, кога постсоветскиот простор стана територија на која се случуваат најголемите ескалации и каде постои најнепријатната опасност дека може да дојде до директен судир меѓу Русија и НАТО.

Војска

Хронологија на тензии

Некои ќе речат дека ситуацијата беше трајно нарушена кога првите земји од поранешниот Варшавски пакт пристапија во НАТО во 1999 година, а тоа се Чешка, Полска и Унгарија.

Сепак, иако овој чин е нешто што Москва сега ќе го посочи како почеток на големи проблеми (затоа едно од нивните сегашни „безбедносни барања“ е дека американската војска и американското оружје не треба да се наоѓаат во поранешниот Варшавски пакт).

На почетокот на векот, почетокот на сериозното проширување на НАТО на исток навистина не резултираше со вкупните тензии што ги имаме денес.

Други ќе речат дека вистинската криза меѓу Русија и постсоветскиот простор започна во август 2008 година, кога Русија и поранешната советска република Грузија влегоа во војна. Тоа секако е увертира на сè поопасни настани, а најголемата точка на ескалација доаѓа шест години подоцна кога избувнува опасната украинска криза.

Од пучот до денес помина повеќе отколку од грузиската војна до Мајдан.

Украина останува фокусна точка каде што може да дојде до најголемата ескалација.

Околу 100.000 руски војници штотуку се распоредени долж украинската граница, но се чини дека засега никој не е подготвен да го повлече првиот избрзан потег (во случајот со Украина, тоа би било офанзива на Донбас).

Москва имаше проблеми и на друго место.

Големи антивладини демонстрации избија во пролетта 2020 година во Белорусија, можеби на Русија и најлојалната постсоветска земја (иако во никој случај не е сосема – непосредно пред избувнувањето на кризата во Белорусија, односите меѓу Минск и Москва беа многу под просекот).

Во септември истата 2020 година, избувна војна меѓу двете поранешни советски републики, Ерменија и Азербејџан.

Русија, иако посилно вклучена околу Ерменија (каде што има и воени бази), не сака да избере страна, но ситуацијата не завршува добро.

Ереван бара од Москва да ги заштити, а во исто време Турција силно го поддржува Азербејџан, кој успева да победи во конфликтот кој траеше месец и две недели.

Се чини дека предизвиците за Русија се движат спротивно од стрелките на часовникот по постсоветската географска област и сега доаѓаме до Казахстан, кој не само што претставува голем нов предизвик за Русија, туку и во крајно непријатен момент, бидејќи тие се вмешани во судир со Западот околу Украина и сакаат да оставаат впечаток на сила бидејќи веруваат дека тоа е единствениот начин да се запре натамошното проширување на НАТО, односно пристапувањето на Украина во воената алијанса предводена од САД.

Секако, ескалацијата во Казахстан ги изненади речиси сите.

Во постсоветските „станови“ во Централна Азија и претходно имаше немири, но ова е на сосема друго ниво.

Овде ескалацијата дојде како експлозија, а народот излезе на улица толку насилно што некои дури и го поврзаа со Француската револуција.

Војската на улиците на Казахстан по избивање на немирите

Неколку дена подоцна, се чини дека тамошната владејачка структура одлучи да опстане по секоја цена – претседателот Касим-Жомарт Токаев им нареди на безбедносните сили да отворат оган врз демонстрантите без предупредување.

Ваков директен повик за задушување на бунтот во крв одамна немавме можност да видиме.

Единственото споредливо сценарио би можело да биде повремена ескалација на немирите во Иран кои веднаш се задушуваат со употреба на голема сила, но дури и овие епизоди не можат да се споредат со она што сега се случи во Казахстан.

Тешко е да се каже дали ова е почеток на подолг период на нестабилност или Токаев навистина ќе успее, како што вели, „да го врати уставниот поредок“ со употреба на брутална сила, но нешто многу значајно се случува во Казахстан.

Во внатрешно-политичка смисла, се шпекулира дека Токаев се обидува да се ослободи од сè уште исклучително силно влијание на неговиот претходник, поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев, кој владееше со земјата од 1990 до 2019 година (и лично го избра Токаев за свој наследник).

Секако, ова засега е само теорија, но можеби сме сведоци на прилично сложена „работа“.

Имено, веднаш по избувнувањето на немирите, претседателот Токаев уште првиот ден изјави дека станува збор за „добро организирани странски терористи“ кои решиле да го турнат Казахстан во бездна.

Тој го искористи ова тврдење – кое на никаков начин не го докажа – за да го изнесе аргументот дека Казахстан е „нападнат“ и тоа му дава можност да го повика блокот ОДКБ на помош.

Се разбира, кога ќе ја споменеме ОДКС, јасно е дека тоа е всушност де факто Русија и нејзините одлуки.

Дали Токаев разговарал со Путин или веќе знаел дека треба да се контактира со него во случај на такво сценарио?

Можеме само да шпекулираме, но фактот дека Русија реагираше многу подготвено ни кажува многу.

Интересно е што порано избувнаа немири во Киргистан, Ерменија, но ОДКБ никогаш не реагираше оценувајќи дека тоа се внатрешни прашања.

Нели е и Казахстан внатрешно прашање (без разлика што тврдеше Токаев)?

Разликата можеби е во тоа што немирите во Киргистан во 2010 година беа навистина внатрешно-политички конфликти, при што привремената претседателка Роза Отунбаева се обидуваше да повика на интервенција на ОДКБ откако нејзиниот претходник, Курманбек Бакиев, беше соборен за време на големи демонстрации.

Во случајот со Казахстан, имаме потенцијално специфична ситуација.

На улиците на Алмати, 4 јануари 2022

Имено, гневните демонстранти кои рикаат низ градовите извикуваа слогани против долгогодишниот поранешен претседател Нурсултан Назарбаев, кој остана многу влијателен и го предводеше Советот за безбедност.

Токаев не беше спомнат во тие извици – или демонстрантите не го сметаат за непријател (што може да се промени сега кога тој им нареди на војниците да пукаат во нив!) или сметаат дека првенствено Назарбаев сè уште владее во сенка.

Во оваа смисла, би можеле да кажеме дека ова е веројатно дефинитивниот крај на Назарбаев, и ако е така Казахстан ќе мора да помине низ длабока трансформација (со Токаев или некој друг), бидејќи сè во Казахстан и околу Казахстан повеќе од 30 години беше решавано од канцеларијата на Назарбаев.

Во таа смисла, воената интервенција на ОДКС овде е, како што тврдат, во функција на стабилизирање на земја која почнала да минува низ опасен период, а без директна стабилизација би можела да падне во рацете на некои многу опасни сили (да речеме радикален исламизам).

Но, некои веруваат дека оваа интервенција може да се претвори во руска агресија. Како?

Имено, околу 20% од населението во Казахстан се етнички Руси и ги населуваат првенствено северните и североисточните провинции.

Понатаму, не е тајна дека руските радикални националисти отворено негуваат територијални претензии кон делови од Казахстан.

Процент на Руси на територијата на Казахстан

Путин веројатно нема да оди по тој пат, но вреди да се спомене дека односите меѓу него и Назарбаев не биле секогаш идилични. Еден настан, всушност коментар од август 2014 година (оттука, во времето на тешката криза во Украина) остана незаборавен.

Путин тогаш даде изјава за време на Националниот младински форум во Селигер, руската област Твер, што создаде тензии во односите со Казахстан.

Каква изјава?

Една учесничка го праша што мисли за националистичките чувства во Казахстан и дали Казахстан ќе стане нова Украина за Русија доколку претседателот Нурсултан Назарбаев се повлече. Таа, исто така, го прашала што планира Русија да направи во врска со тоа.

Имено, како што споменавме, значителна област на североисточен Казахстан има етничко руско население, во некои провинции над 50% се Руси.

„Еве што можам да кажам за Казахстан. Казахстан е наш најблизок сојузник и партнер. Прво, претседателот Назарбаев е жив и здрав, фала му на Бога, и нема намера да се повлече. Но, бидејќи тој е мудар и искусен лидер, тој секогаш се грижи за иднината на својата земја“, почнува Путин и продолжува да истакнува дека Казахстан е 10 пати помал од Русија, со околу 15 милиони жители, но во европски рамки, ова е голема земја. Но, јас сум убеден дека огромното мнозинство на Казахстанците претпочитаат силни односи со Русија. Го гледаме тоа и го знаеме тоа“.

„Господинот Назарбаев е мудар лидер, верувам дека тој е најмудриот на целиот постсоветски простор и никогаш не би тргнал против волјата на народот. Се што направи беше во интерес на државата Казахстан“, рече Путин.

Убави зборови, но потоа продолжува: „Веќе кажав како направи уникатен подвиг: создаде држава на територија на која никогаш немало држава. Казахстанците никогаш немале своја држава, тој ја создал“.

За овие сосема неточни тврдења подоцна во текстот.

Ајде да ги погледнеме следните коментари: „Евразиската унија беше негова идеја, не моја. Филозофите знаат од каде потекнува идејата за Евроазиската унија, како се развивала и кој ја поддржал во Русија. Казахстанците ја продолжиле идејата од разбирање дека тоа е добро за нивната економија, тоа им помага да останат во рамките на таканаречениот „голем руски свет“, кој е дел од светската цивилизација. Добро е за нив да развиваат индустрија, напредни технологии итн.“

Значи, Казахстанците „кои никогаш немале држава“ сега всушност треба да бидат среќни што можат да учествуваат во цивилизираниот „голем руски свет“?

Обама, Назербаев и Медведев 2012 година

Тогашниот претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев, навремено и адекватно одговори на овие изјави на рускиот претседател, нагласувајќи дека Казахстан може да се повлече од Царинската унија и од Евроазиската унија на чело со Русија, доколку почувствуваат дека нивното членство ја загрозува нивната независност.

„Казахстан има право да се повлече од Евроазиската економска унија“, изјави претседателот Назарбаев во интервју за казахстанската телевизија Хабар.

„Казахстан нема да биде дел од организација која претставува закана за нашата независност“, јасно кажа Назарбаев.

„Нашата независност е нашето омилено богатство, нешто за што се бореле нашите дедовци. Прво, никогаш никому нема да ја предадеме нашата независност и второ, ќе направиме се за да ја зачуваме“, заклучи казахстанскиот претседател.

Коментарот на Путин силно одекна на социјалните мрежи во Казахстан во тоа време, а многу корисници предложија на Путин „да му се испрати учебник по историја“.

Областа на денешен Казахстан била населена од праисториски времиња со номадски племиња. Областа била освоена од монголската Златна Орда во 13 век.

Меѓутоа, од 1465 до 1731 година, постоело Казахстанскиот канат, иако под монголска доминација, ова е несомнено период што може да се нарече – и се нарекува – држава.

Подоцна, областа паднала под окупација на Руската империја и ќе биде окупирана од 1731 до 1917 година, кога, по Октомвриската револуција, била формирана Советската Република Казахстан – исто така држава, во сојуз.

Секако, може да се каже дека тоа беа „бурни емоции“ од 2014 година кои не мора да се на сила денес, но дека постои руски национализам кој смета дека северниот дел на Казахстан треба да биде дел од Русија, секако дека постои.

Путин нема да оди во освојувачка војна против Казахстан, иако некои тоа веќе го предвидуваат во согласност со општата мантра за „руска агресија“.

Факт е дека претседателот Токаев ја повика армијата на ОДКБ да интервенира.

Но, она за што Москва секако ќе биде заинтересирана е „помагање“ на трансформацијата во Казахстан, така што можеби таму ќе се појави сосема нов пост-Назарбај режим, кој ќе биде во подобри политички и економски односи со Русија (тековната соработка меѓу Казахстан и САД во доменот на нафтената и другите индустрии не е тајна).

Но, ситуацијата во моментов е сè уште толку нестабилна што е рано за големи планови.

Казахстан се уште не е „стабилизиран“ и е во момент на потенцијално разгорување.

(Vecer.mk VIA)

Ова се 15-те НАЈЧИТАНИ ПОРТАЛИ ВО МАКЕДОНИЈА! Тие се јавното мислење