Целта на Хрватска во следните недели е да набави најмалку милион дози на руски вакцини против ковид-19 Спутник В, можно е дури и повеќе од потребното, а неофицијално се споменуваат и до два милиони, дознава Јутарњи лист.

Така, Хрватска, заедно со пратките на други производители на вакцини, може да има 70 проценти од популацијата вакцинирани до лето, што се верува дека е потребно за запирање на епидемијата, што ќе значи и одличен почеток за туристичката сезона од која зависи хрватската економија .

Високи извори на ХДЗ блиски до премиерот Андреј Пленковиќ ги потврдуваат информациите за „Јутарњи лист“ и велат дека целта е во следните недели во Хрватска да пристигне респектабилна количина руска вакцина, најмалку милион дози, и дека планот е Хрватска да добие вакцина пред таа да биде одобрена од Европската агенција. за лекови (ЕМА) и потоа со дозволата на ЕМА да може веднаш да започне вакцинација.

Ако ЕМА одолговлекува, тогаш хрватската Агенција за лекови и медицински помагала (Халмед) ќе има начин да ја одобри вакцината дури и пред тоа да го стори агенцијата на Европската унија.

Преговорите со руската страна започнале штом престижното научно списание „Лансет“ објави на почетокот на февруари дека рускиот Спутник В е безбедна и ефикасна вакцина.

Премиерот Пленковиќ и министерот за надворешни работи Гордан Радман преговараа директно со министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, кој по 16 години ја посети Хрватска на крајот на декември минатата година и се состана со целиот државен врв.

Третата фаза
Премиерот Пленковиќ првично беше многу претпазлив во однос на руската вакцина, бидејќи нивната и кинеската вакцина немаа трета фаза на тестирање, што е важно.

Но, сè се смени откако стана јасно дека има доцнење во испораката на другите вакцини во Европа, а по експертизата на Лансет, премиерот сфати дека нема што да се чека.

Не треба да се заборави дека тој има двајца специјални советници во неговиот кабинет, за надворешна политика и социјални прашања, Мато Граниќ и Звонко Кусиќ, кои и двајцата се поранешни декани на Медицинскиот факултет, и како што слушнавме претходно, некои членови на Научниот Советот му сугерирале на премиерот дека нема што да се чека со руската вакцина.

– Хрватска ги штити своите интереси и важно е да ја добиеме вакцината пред ЕМА да ја одобри, затоа што тогаш не зависиме од дистрибуцијата во ЕУ, туку од нас самите, што е наше право, а потоа, строго следејќи ги правилата, ќе започнеме со вакцинација. Ова не крши ниту едно правило на Европската унија – вели од хрватската влада.

Вили Берош, министерот за здравство, неколку пати разговарал со рускиот амбасадор во Хрватска, а најголемиот предизвик бил да се најде начин за регистрација на вакцината.

Русија се пријавила во ЕУ со својата вакцина и се очекува да добие одобрение за ЕМА во март или април. Од хрватската агензија за лекови Халмед исто така било замолено да проучи сè и да даде проценка на безбедноста и ефективноста на вакцината.

Патем, во вторникот, руското Министерство за здравство објави дека истражувањето покажало дека Спутник В е ефикасен против британските, јужноафриканските и бразилските соеви на Ковид 19.

Векторска вакцина
Спутник В спаѓа во векторски вакцини, исто како и вакцината од Оксфорд развиена од Универзитетот Оксфорд и АстраЗенека.

Рускиот претседател Владимир Путин го шокираше светот на 11 август минатата година со својата објава дека првата вакцина против коронавирус е одобрена во Русија пред почетокот на третата фаза на клинички испитувања, која започна на почетокот на септември.

Научниците ширум светот, особено на Запад, ја критикуваа ваквата постапка. До денес, повеќе од 20 земји, вклучително и шест земји од Јужна Америка, ја одобрија вакцината и дистрибуираат милиони дози.

Србија го одобри Спутник В на 31 декември 2020 година. Минатата недела српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека вакцината ќе се произведува и во Србија. Босна и Херцеговина го одобри Спутник В на 8-ми февруари, а вакцината се очекува во Црна Гора во втората половина на февруари.

Унгарија беше првата членка на ЕУ што го одобри Спутник В во јануари, а таа започна да се вакцинира минатата недела. Унгарија досега ги доби првите 40.000 дози, и нареди да бидат испорачани два милиони дози во следните три месеци, пишува Јутарњи.