По посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван, Кина откри планови за воени вежби во близина на Тајван, што ги зголеми стравувањата од криза во Тајванскиот теснец.

Да потсетиме, Пелоси го посети Тајван оваа недела и покрај серијата закани од Пекинг. Како што се зголемуваат тензиите во Тајванскиот теснец, Гардијан пишува што е ризикот и колку треба да бидеме загрижени?

Како реагираше Кина на посетата на Пелоси на Тајван?
Кинеската војска почна со воени вежби, кои вклучуваат пукање во живо во водите и воздушниот простор околу островот Тајван, објави утринава кинеската државна телевизија. Се очекува вежбите да траат до крајот на викендот.

Официјалната кинеска новинска агенција Ксинхуа соопшти дека вежбите се фокусирани на „блокада, напад на морски цели, напад на копнени цели и контрола на воздушниот простор“. Најмалку 40 комерцијални летови до и од Тајван се откажани, објави Чајна Тајмс, цитирајќи го аеродромот во Тајпеј, кој рече дека откажувањата на летовите не се нужно поврзани со вежбите.

Министерството за одбрана на Тајван ги нарече планираните вежби на Кина како воздушна и морска блокада на Тајван. „Мислам дека треба да му се сигнализира на Тајван дека не е време дополнително да се разгорува ситуацијата. Ова е голема работа“, рече експертот за индо-пацифичка одбранбена политика Блејк Херцингер.

Колку се загрижувачки воените вежби на Кина?
Вежбите се тест за способноста на војската да извршува мисии во услови кои најмногу наликуваат на вистинска војна. Во овој случај, тие се дизајнирани да го покажат нивото на сила што Кина би можела да ја примени против Тајван.

Според Џастин Баси, извршен директор на Австралискиот институт за стратешка политика, воените вежби на Кина најверојатно ќе бидат калибрирани за да се избегне ескалација од САД. „Во однос на односите меѓу САД и Тајван, САД секогаш внимаваат да го најдат вистинскиот баланс помеѓу поддршката на Тајван, но не и да го охрабруваат Тајван да направи нешто што би предизвикало поголем конфликт“, рече тој.

Аманда Хсиао, висок кинески аналитичар во тинк-тенк Crisis Group, рече дека воената ескалација на Кина е загрижувачка, но не и неочекуван одговор.

„Пекинг јасно се обидува да го изрази своето незадоволство од посетата на Ненси Пелоси на Тајван. Тоа значи дека нивниот воен одговор мора да биде посилен од стандардните воени активности околу Тајван. Мислам дека намерата на воените вежби е да се покаже воена сила“, рече Хсијао. Кинескиот весник „Глобал тајмс“ објави дека вежбите имале за цел да покажат дека кинеската војска е „способна да го блокира целиот остров“.

Дали ситуацијата била ваква напната и порано?
Имаше неколку кризи во Тајванскиот теснец, последната во 1995 година. Беше најавено дека на островот ќе се одржат првите демократски претседателски избори. Кина со месеци одржува воени вежби.

Иако постои историја на воени вежби во Тајванскиот теснец, Хсијао рече дека се чини дека вежбите што Кина ги планира како одговор на посетата на Пелоси овојпат ќе бидат поблиску до островот.

Што е мотивот за кинескиот лидер Си Џинпинг?
Откако Кси дојде на власт во 2012 година, тој јасно стави до знаење дека повторното обединување со Тајван е висок приоритет. Сепак, некои експерти велат дека одговорот на Кси ќе биде засенет од проблемите во домашната политика. Кина е зафатена од растечка имотна криза на недвижностите, што предизвика протести.

Кризата со недвижности во Кина е толку голема што се нуди свинско месо при купување стан

„Кога станува збор за посетата на Пелоси, тоа можеби би можело да биде можност за Кси Џинпинг да го префрли своето внимание од домашните прашања и да се фокусира нанадвор, како метод за одвраќање“, рече Џенифер Хсу од австралискиот институт Лови.

Според Џејд Гуан, кинески експерт за надворешна политика на Универзитетот Дикин, притисокот на Кси кон Тајван и против САД, исто така, најверојатно ќе биде под влијание на претстојниот 20-ти Национален партиски конгрес, состанок што се одржува на секои пет години.

„Кси се претставува како заштитник на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина, чиј централен дел е Тајван. Така, владата на Кси не може да си дозволи да изгледа слаба“, изјави Гуан за Гардијан.

Фото: Профи