Хрватскиот премеир Андреј Пленковиќ потпиша писмо испратено денес до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел.

„Токму со цел да се забрза дистрибуцијата на вакцините и инсистирањето на Хрватска за доставување на договорените дози, премиерот Пленковиќ беше во Брисел во четвртокот и петокот, каде се состана со сите раководители на европски институции и тројца потпретседатели на Европската комисија.

Меѓу членките, потребен ни е корективен механизам со цел да ги распределиме наредните дози на вакцини поправедно и порамномерно и да ја потврдиме европската солидарност во пракса “, наведува Владата на Хрватска.

Хрватски јутарњи лист имаше увид во писмото на шесте лидери испратено до лидерите на ЕУ, а целата содржина е подолу.

„Почитуван Урсула, драг Чарлс,

Ние повеќе од една година се бориме заедно против ширењето на пандемијата Ковид 19 и сите заклучивме дека вакцината ќе биде пресвртница во таа борба. Во овој контекст, ние би сакале да ја повториме нашата благодарност до вас и вашите тимови за вашите неуморни напори да се обезбеди, подобри и забрза испораката на вакцини до сите европски граѓани во предизвикувачки околности и за рекордно време.

Се согласивме да започнеме заедно на овој потфат бидејќи знаеме дека заедно како ЕУ сме посилни и затоа што никој во ЕУ нема да биде безбеден од коронавирус пред сите да бидат безбедни.

Обезбедувањето на еднаков пристап до тешко достапниот ресурс, како што е моментално козидната вакцина 19, до сите членки на ЕУ, мали или големи, е исто така прашање на европска солидарност.

Во вашите заклучоци по видео-конференцијата на членките на Европскиот совет на 21 јануари, Чарлс исто така изјави во таа смисла дека „лидерите потврдија дека вакцините треба да се дистрибуираат истовремено, врз основа на принципот пропорционално“.

Сепак, во последниве денови, откривме дека, спротивно на тој заклучок, испораката на дози од фармацевтски компании до одделни земји-членки на ЕУ не се одвива без проблеми и не го следи споменатиот принцип.

Ако ова продолжи, тоа дополнително ќе ги зголеми веќе големите разлики меѓу земјите-членки до летото, на начин што некои од нив би можеле да достигнат колективен имунитет за неколку недели, додека други ќе заостанат многу.

Наш став е дека ова би било во спротивност не само на нашиот договор, туку и на самиот дух на европската солидарност. Сите заедно започнавме кампањи за вакцинација, на т.н. „Денови на вакцинација“ на крајот на декември и Комисијата со право постави заеднички цели ширум ЕУ за вториот квартал на 2021 година. Сега мора да осигураме дека сите земји-членки се во еднаква положба за да се постигнат овие цели.

Затоа, Чарлс, ве покануваме да разговараме за ова важно прашање што е можно поскоро “, стои во писмото потпишано од австрискиот канцелар Себастијан Курц, бугарскиот премиер Бојко Борисов, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, чешкиот премиер Андреј Бабиќ, летонскиот премиер Артурс Крижанис Кариќ и словенечкиот премиер Јанез Јанша.