Дали зимата носи револуција?

Европските земји се соочуваат со повеќе штрајкови и протести поради високите цени на енергијата и зголемените трошоци за живот.

Еве детали за некои индустриски дејности и демонстрации.

ФРАНЦИЈА

* Штрајковите влијаеја на работата на 20 од 56-те француски нуклеарни реактори, рече во средата претставник на енергетскиот синдикат FNME-CGT, одложувајќи го одржувањето на многу од нив пред планираните разговори со операторот EDF (EDF.PA). Синдикатот организира постојани штрајкови поради платите во некои нуклеарни централи.

* Индустриската акција продолжи во три рафинерии на TotalEnergies (TTEF.PA) – Ла Меде, Фејзин и Нормандија – и во складиштето за гориво во Данкерк, додека штрајкот во рафинеријата Донгес беше укинат, рекоа во средата претставници на синдикатот CGT.

* CGT соопшти дека повикува на штрајк во компанијата за луксузни стоки L’Oreal за да се бараат повисоки плати за персоналот.

* Регионалниот железнички сообраќај во Франција беше намален за околу половина во вторникот, бидејќи неколку синдикати повикаа на национален штрајк. Тие се обидуваат да профитираат од гневот поради децениската висока инфлација за да ги прошират неделите на индустриски активности во рафинериите за нафта во други сектори. Исто така, имаше одредено нарушување во училиштата бидејќи штрајкот првенствено го погоди јавниот сектор.

* Илјадници луѓе излегоа на улиците на Париз во неделата за да протестираат против зголемените цени.

БРИТАНИЈА

* Речиси 2.000 вработени во Основањето за атомско оружје, кое произведува и одржува нуклеарни боеви глави, ќе гласаат дали да штрајкуваат откако ја одбија наградата за плата од 5 отсто, соопшти во средата синдикатот „Проспект“. Гласачкото ливче за нејзините членови во AWE ќе се отвори на 24 октомври и ќе трае две недели.

* Околу 1.000 возачи на GXO (GXO.N) во Британија ќе преземат штрајк во текот на пет дена од крајот на месецот во спорот околу платите, соопшти во вторникот синдикатот Unite, предупредувајќи на прекин на испораката на пиво.

* Стотици работници на пристаништето во Ливерпул, едно од најголемите пристаништа за контејнери во Британија, треба да преземат уште две недели штрајк поради платите и работните места од 24 октомври. Штрајкови имаше во септември и почетокот на октомври и се заканија со нови штрајкови по неколкумесечните неуспешни преговори за платите и оперативните промени.

* Повеќе од 300.000 членови на најголемиот британски синдикат за медицински сестри почнаа да гласаат за штрајкот за да бараат зголемување на платите. Помладите лекари и работниците на брзата помош, исто така, планираат да гласаат за споровите околу платите. Железничките работници, исто така, се откажаа поради спорови околу платата и безбедноста на работата.

ГЕРМАНИЈА

* Пилотите на „Еуровингс“ на Луфтханза во понеделникот започнаа тридневен штрајк поради работното време, соопшти нивниот синдикат, што влијаеше на десетици илјади патници на буџетската авиокомпанија.

ЧЕШКА 

* Десетици илјади Чеси протестираа во Прага на 28 септември против справувањето на владата со зголемените цени на енергијата и членството на земјата во НАТО и во Европската унија. Демонстрациите беа организирани од екстремно десничарски и гранични групи и партии, вклучувајќи ги и комунистите.

БЕЛГИЈА

* Илјадници излегоа на улиците во Брисел на 21 септември за да протестираат поради зголемените цени на енергијата и трошоците за живот. Сличен протест во јуни привлече околу 70.000 белгиски работници.

 

Дали европскиот народ ќе излезе на улица? Дали зимата носи револуција?

Турскиот претседател Ердоган рече дека Путин денес е „многу помек и поотворен за преговори отколку порано“.

Тој, исто така, посочи дека „се уште постои надеж“ дека конфликтот во Украина може да се стави крај преку преговори.

Веројатно има, но дали значи нешто во овој момент?

Затоа што условите за преговори, во овој момент, не е баш лесно ни да се замислат, а камоли да се биде оптимист дека тие ќе се случат наскоро. Сепак, добро е што барем еден од релевантните странски државници смета дека „се уште има надеж“ затоа што произлегува дека тој самиот е заинтересиран за мировниот процес и за завршување на конфликтот.

Има ли такво расположение во Европа?

Дали некој воопшто се осмелува да каже дека веќе се надева на „согласно решение“ или пак се двоуми да ги спомне преговорите од страв дека во постоечката психологија тоа нема да се протолкува како позиција што ја фаворизира Русија?

Протести во Италија

Зашто, како што споменавме кога зборуваме за обука на украинските сили во европските земји, и неутралноста и мирот сега се класифицирани како непожелна реторика, секако ако такво нешто се сугерира од државничка позиција.

Ова создава доста проблем бидејќи за да се случат преговори, некој треба да застане во одбрана на нив.

И ако Ердоган се залага на таков начин да сугерира дека Путин е „поподготвен“ да преговара, односно, на тој начин можеби игра некаква улога како псевдо-портпарол, кој е подготвен да го стори тоа на другата страна?

Кој ќе објави дека и Зеленски е подготвен за преговори? Бајден, Шолц, Макрон? Никој од нив не ни спомнува преговори, згора на тоа се однесуваат како никогаш да не треба да има преговори, а Зеленски ја прифаќа таквата реторика како единствена.

Но, ако е вистина дека Путин, како што тврди Ердоган, денес е поспремен да преговара, за што точно е „поподготвен“ да преговара?

Тоа не е сосема јасно. Имено, од почетокот на конфликтот, Москва тврди дека е подготвена за преговори, но тоа се однесува на преговори кои би резултирале со остварување на нејзините наведени цели, како што е, пред се, украинската неутралност.

Згора на тоа, по коментарите на Ердоган, се огласи и портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, кој го кажа токму тоа, дека Путин е подготвен за преговори „од самиот почеток“ и дека „ништо не е сменето“ во ова прашање.

„Ако се сеќавате, претседателот Путин се обиде да иницира преговори со НАТО и САД уште пред почетокот на специјалната воена операција. Путин беше отворен за преговори кога договорот за документот беше речиси постигнат меѓу руските и украинските преговарачи. Така, во овој поглед ништо не е сменето. Позицијата на Украина е променета. Украинскиот закон сега забранува какви било преговори“, рече Песков.

Притоа, тој се повикува на указот на украинскиот претседател Зеленски, кој нареди преговорите со Русија да не се водат се додека Владимир Путин е на власт. Тој декрет е реакција на руската анексија на четири украински региони – Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон.

Не е сосема јасно на кој „речиси договорен“ документ се повикува Песков.

Шефот на Пентагон повика на одржување комуникација со Москва

Дали тој зборува за нешто пред избувнувањето на војната во Украина? Имено, кога ќе се вратиме една година наназад, лани во ова време, Русија многу јасно стави до знаење што сака. Таа изнесе низа барања до НАТО и САД, а главното (можеби всушност единственото, затоа што ако беше прифатено, тензиите наеднаш ќе ослабеа) беше она што се однесува на потенцијалното членство на Украина во НАТО.

Иако тоа многу веројатно можеше да го спречи избувнувањето на војната, НАТО не сакаше да и даде на Русија таква гаранција.

Зошто? Постојат неколку начини да се погледне таа одлука.

Јасно, од перспектива на НАТО, давање каква било гаранција за Русија би се сфатило како слабост, попуштање на рускиот притисок, дури и ако безбедноста на Европа (можеби и на светот) е во прашање.

Друг начин на гледање на ова е оној според кој во интерес на НАТО и на САД беше работата да ескалира и да заврши со воен конфликт, бидејќи таа војна на крајот може да биде „стапица за Русија“.

ЕУ: Следната година на Украина ќе ѝ даваме по една и пол милијарда евра секој месец

Втората опција можеме да ја погледнеме на овој начин. Ако беше во интерес на САД да ја ослабат и дестабилизираат Русија, дали успеаја?

Дефинитивно. Денес, Русија е во многу опасна позиција каде што се можни тектонски нарушувања, нестабилност, губење на безбедноста, па дури и можни државни удари. Во оваа смисла, целта беше постигната со едноставно отфрлање на руските барања минатата есен.

Протести во Германија

Се разбира, оваа ситуација е далеку од завршена. Пред сите нас останува најголемиот предизвик – зимата што доаѓа. Истото сепак би можело доста да ги промени исходите. И не само на теренот во Украина – всушност, може да има и најмали промени – туку и во Европа.

Конфликтот во Украина веќе има карактеристики на светска војна, иако не се води со вооружени сили низ целиот свет, туку се води во смисла дека за време на неговото траење една од заемно спротивставените конструкции може да доживее тежок пад.

Тоа секако може да и се случи и на Русија, но не само на неа. Очите на светот ќе бидат вперени во Европа оваа зима, на европските улици.

Ќе успеат ли центрите на ЕУ со палки и топови со ладна вода да ги спречат гневните луѓе на улиците да тргнат по патот на можеби дури и револуција? И во исто време, терминот револуција треба да се набљудува во неговото прозаично значење – пресврт.

Протести во Обединетото Кралство

Дефинитивно не живееме на идеолошкиот раб, длабоката идеологија не се ни дискутира во Европа денес, но живееме на работ на времето каде што револуцијата може да биде исклучително едноставна по природа, како прекинувач што има само две можни состојби – вклучено и исклучено.

Со други зборови, гневот на улиците сака само „исклучување“ од постоечките политики кои предизвикуваат болка.

Европејците се солидаризираат со Украинците, но не сакаат самите да станат жртви поради војната што се води таму.

Кога ситуацијата ќе стане тешка, ставот ќе биде ист како и денес на Ердоган – војната мора да престане, време е за преговори. И ако Москва е подготвена да преговара, тогаш кој не е?

Берлин, Варшава, Прага, Париз – таму е потребен притисок, силен и едноставен.

Приказните за „проруските демонстранти“ се само пропаганда за која одредени кругови на владејачките европски елити мислат дека може да го разблажи отпорот што се гради.

Народот на Европа не сака ниту руска победа, ниту украински пораз, а дефинитивно не човечкото страдање на кое се изложени со месеци преку слики од војна – народот на Европа пред се сака мир, консензуален мир и општо смирување на тензијата што секој изминат ден го отежнува целиот континент.

Во овој момент важно е да се формира порака зад која може да застане секој Европеец – мир, сега и без одлагање.

Затоа што ако се дозволи постоечката политика, тоа би можело да биде пат до катастрофа бидејќи, како што веќе многупати кажавме, воопшто не се разгледува можноста за мир.

Денес е полесно од кога било да се принуди Зеленски да преговара.

Неговите декрети нема да значат ништо ако Западот му каже дека нема повеќе пари и нема повеќе оружје.

Во изолирана војна меѓу Русија и Украина, не е јасно дали Украина веќе би била поразена. Оваа стратегија на војна против Русија користејќи ги „супер-зомбите“ на Украина е ужасна одлука, секако за украинскиот народ.

Протести во Ирска

Но, постојните политики можат да се променат само на два начина – или Русија ќе продолжи да ја уништува и брутализира Украина, интензивно уништувајќи ја нејзината критична инфраструктура, што може да резултира со огромни жртви, или луѓето од Западот ќе се побунат и ќе бараат пријателски крај на војната.

Првата опција нè води низ застрашувачки сцени на кои досегашните ќе бидат само блага увертира. Другото е исклучиво антивоено и може да спаси многу животи.

Сепак, во зимата што претстои, веројатно ќе ги видиме паралелно одвивањето на двете сценарија.

Демонстрациите се веќе започнати и се доста големи, без разлика што многу малку се пишува за нив.

Има многу луѓе на улиците на Прага, но и на Париз, а наскоро и на сите други градови – а ако сите се на улица, тогаш нема ни важно дали медиумите го објавуваат тоа или не.

Револуциите нема да се емитуваат.

Фото: Профи

(Vecer.mk VIA)