Свет

13 ноември 2018

Руско чудо на небото: Вака првпат полета најбрзиот бомбардер на светот

Министерството за одбрана на Русија објави архивски снимки од летот на стратешкиот бомбардер носач на ракети Ту-95.

„Прототипот на авионот полета на...

Пар кој си го крстил детето Адолф осуден во Британија

Двојка од Британија, која го на своето бебе му го дала името на нацистичкиот лидер Адолф Хитлер, беше осудена во Бирмингем откако било откриено дека тие се членови на екстремна десничарска група.

По...

Египетската фудбалска легенда Мохамед Абутрика осуден за затајување данок

Судот во Египет го осуди Мохамед Абутрика, еден од најголемите фудбалски легенди во земјата, на една година затвор за даночно затајување со можност да плати казна од 20,000 египетски фунти за да се суспендира...

Франција ќе „вметне“ регулатори во Фејсбук за да се избори против говорот на омраза

Француската влада ќе „вметне“ тим од регулатори во Фејсбук, чија задача ќе биде да најдат начин како најдобро да се изборат против ширењето говор на омраза на интернет, изјави претседателот на Франција, Емануел...

Рабин предупредува дека Израел треба да биде подготвен за библиска војна на судниот ден

Рабинот Пинчас Винстон, признат автор и пророк, предупреди дека обновените судири во Појасот Газа и тековните тензии меѓу Израел и Иран поради Сирија може да го предизвикаат следниот голем конфликт, кој, за возврат...

Камерун го запре кривичното гонење на новинарката која ширела лажни вести

Камерун го запре судењето на проминентната англофонска новинарка, Мими Мефо, која беше обвинета за ширење лажни вести и тероризам, по интервенцијата на претседателот Пол Бија.

Се вели дека воениот трибунал...

Сенатор од владејачката партија во Нигерија уапсен за измама

Сенатор од владејачката партија во Нигерија и кандидат за гувернер беше уапсен за измама и економска саботажа.

Хоуп Узодинма од владејачката АПЦ беше уапсен доцна во неделата во главниот град Абуџа откако...

Петицијата за укинување на забраната за британската Божиќна реклама собра стотици илјади потписи

Петицијата со која од регулаторите во Велика Британија се бара да ја укинат забраната за прикажување на Божиќната реклама во која се нагласува декструктивното влијание на производството на палмино масло собра над...

Медицински работник осомничен за убиство на шестмина пациенти

Mедицински работник e осмничен дека убил шестмина постари пациенти и планирал да убие уште најмалку тројца, соопшти денеска германската полиција.

Станува збор за 36-годишен Полјак, кој при сослушувањето...

Претрес во 15 станови на радикализирани исламисти во Германија

Министерството за внатрешни работи на германската сојузна покраина Рајна-Вестфалија соопшти дека околу 250 полицајци го пребарале седиштето на Исламската заедница во Менхенгладбах, под сомневање дека членовите на...

Етиопија уапси поранешен шеф на воена фирма

Поранешниот шеф на индустриската фирма раководена од војската на Етиопија Метек беше уапсен, еден ден откако државниот обвинител изјави дека истрагите откриле високо ниво на корупција во компанијата.

Мај Ген...

Добре дојдовте во иднината: Полицијата во Дубаи почна со користење на летечки мотоцикли

Полицијата во Дубаи има намера да воведе летачки мотори до 2020 година, изјави генералниот директор на Одделот за вештачка интелигенција во Дубаи, Халид Насер Алзаруки.

...

Шведската агенција за вработување критикувана поради неточен извештај за вработеноста на мигрантите

Шведската Агенција за вработување се соочува со сериозни критики во врска со новиот оптимистички извештај за вработување на новодојдените мигранти, при што критичарите посочуваат дека единствениот пораст е кај...

Кој го запали знамето на ЕУ: Се нуди награда од 1.200 евра за информација

Полската полиција распиша награда од 1.200 евра во буџетот за информации кои би довеле до апсење на групата радикални националисти кои во неделата, на Маршот на независноста и...

Рускиот амбасадор во ЕУ предупреди САД да не распоредув проектили во Европа

САД ризикуваат да предизвикаат “драматични настани” во Европа ако одлучат да распоредат нови проектили во Европа по повлекувањето од Договорот за нуклеарни сили од среден дострел (ИНФ), рече рускиот амбасадор во ЕУ...