Скопска

13 ноември 2018

Земјотрес од пет степени почувствуван и во Скопје попладнево

Силен земјотрес во Подгорица попладнево од пет степени ги вознемири жителите, а истиот со помал интензитет се почувствува и во Македонија и во Скопје.

...

Учениците од ОУ „Песталоци” во посета на лабораторијата на ЈП Водовод и канализација – Скопје

На едукативна посета во лабораторијата на ЈП Водовод и канализација – Скопје, околу 100 ученици од Основното училиште „Песталоци” на возраст од 7 до 8 години, одблиску имаа можност да се запознаат со...

Изнемоштен коњ колабираше на улица во Скопје

Изнемоштен коњ кој влечeјќи запрежна кола, колабирал на улицата меѓу Тутунскиот комбинат и полициската станица Пролет во Скопје.

Според очевидци, коњот и натаму дава знаци на живот, иако лежи на асфалтот и не...

ЗОО Скопје со нов еко мини автобус за посетителите во зимскиот период

Зоолошка градина Скопје го поднови својот возен парк со првото електрично возило, а во иднина во план е замена на сите возила со електрични.

Новиот екоавтобус е со капацитет за 20 посетители, а со едно...

Кисела Вода додели 65 нови ваучери за новородените дечиња од општината

Општина Кисела Вода додели 65 нови ваучери за новородените дечиња од општината, 28 за женски и 37 за машки, соопштија од општината.

Како што посочија оттаму еднократната парична помош која е во висина од 6...

Хуманитарна забава во Домот на културата во Ѓорче Петров за Христина Митревска

Општина Ѓорче Петров ќе го одбележи утрешниот ден 14 ноември Денот на ослободување на Ѓорче Петров со серија настани под мотото „Скопје слободно-Ѓорче гори“.

Во текот на целиот ден, предвидени се серија...

12 ноември 2018

Скопје повторно се гуши, загаденоста четири пати над дозволеното

Скопје и вечерва се гуши во загаден воздух. Во неколку скопски општини регистрирани се екстремно високи концентрации на ПМ 10 честички. Имено кај Ректорат се измерени 206 милиграми на еден кубен метар, во Карпош...

Екологистите бараат да не се гради тешка индустрија во Гази Баба

О2 Коалицијата за чист воздух информира дека испратиле барање до градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски претседателот на советот Тони Бојковски  и советниците, да го прекинат веднаш јавниот повик...

Казна од 300 до 1000 евра доколку возите со несоодветна налепница

Граѓаните сами ќе ги плаќаат налепниците во црвена, жолта и зелена боја која ги најави Владата. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, очекува налепниците да придонесат...

Поскапуваат билетите за градскиот превоз?!

Според неофицијални податоци поскапуваат автобуските билети во градскиот превоз. По дознавањето на оваа информација компаниите веќе веднаш започнаа да се правдаат дека поскапувањето се...

Невработени лица, на децата со посебни потреби од Бутел ќе им помагаат при учењето

Општина Бутел почна со активностите за реализација на проектот од Програмата за општинско корисна работа, кој финансиски е подржан од УНДП, а во соработка со Министерството за труд и социјална политика и Центарот...

Реконструкција на улици во Стар Аеродром

Општина Аеродром најави реконструкција на четири нови улици во населбата Стар Аеродром. Станува збор за краци на улицата Пандил Шишков, кои ќе добијат комплетно нова водоводна мрежа, атмосферска канализација,...

Сообраќајка пред „Мавровка“, сообраќајот во застој (ФОТО)

Сообраќајна несреќа се случила пред трговскиот Центар „Мавровка" во Скопје претпладнево, меѓу градски автобус и такси возило, пренесува Алсат-М. Сообраќајот во тој дел на Скопје во...

Без вода дел од корисниците во Аеродром, Ново Лисиче, Припор, Сопиште, Ракотинци и Добри Дол

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради преповрзување од стара на нова мрежа која постепено ќе се става во функција во текот на денот без вода за пиење од 9 часот па сè до завршување на активностите...

11 ноември 2018

Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за за превенција и третман на зависности од дроги. Разочарани и револтирани од досегашните празни ветувања на...