Кујна

8 ноември 2018

Зелен чај за слабеење со ловоров лист

Потребни се само неколку дена конзумирање на овој здрав чај за да ја забележите разликата.

Тој е толку моќен поради моќната комбинација на зелен чај, ловоров лист и цимет. Сите три состојки се здрави и...

Направете си еспресо дома иако немате еспресо апарат! (ВИДЕО)

Многу од луѓето низ светот, не можат да го започнат својот ден без да испијат барем едно кратко еспресо. Седењето секој ден во кафулињата знае да биде понекогаш и скапо, а не секој дома...

5 ноември 2018

Откриен тајниот рецепт на МекДоналдс: Еве како сами за 5 минути да направите Биг Мек сос

Доколку уживате во хамбургери, посебно го обожавате популарниот Биг Мек и се обидете дома да го направите но имате чуство како секогаш нешто да недостасува тоа е поради тоа што во овој...

2 ноември 2018

Рецепт: Погача која не се меси

Мека, едноставна и брза за подготовка.

Состојки

400-450 гр. брашно100 гр. масло25 гр. квасец200 гр. млеко100 гр. вода1 лажиче сол

Подготовка:

Квасецот...

29 октомври 2018

Рецепт за мајонез кој се подготвува од три состојки за 60 секунди (видео)

Овој сос е нешто по луксузен и поздрава варјанта на мајонез, може да се каже дека дури е и по "елегантен" од стандарден мајонез

Потребни состојки:

1 жолчка (пред подготвување јајцето да...

25 октомври 2018

Рецепт: Плисирана пита (видео)

Состојки за тепсија со пречник 20 см.

280 грама готови кори2 јајца100 гр, јогурт100 гр. млеко100 гр. масло150 грама кисела вода1 лажиче сол

Подготовка:

Пресечете ги корите по должина, и секоја...

19 октомври 2018

Рецепт: Екстра колач од стар леб и јаболка

Мафини од стар леб и јаболка се подготвува за половина час.

Состојки• 1,5 крг ситно сецкан стар леб• 3 јајца• 8 до 10 ситно сецкани карамели бомбони• 1 поголемо јаболко сецкано на ситни коцки• 375 мл. до 400...

Рибино масло, многу повеќе од храна

Редовниот внес на рибино масло значајно го успорува когнитивното пропаѓање и атрофија на мозокот кај постарите лица – покажало истражувањето на научникот Род Ајленд.

Во истражувањето учествувале 229...

17 октомври 2018

Брз појадок: Селски уштипци- бубулиња

Состојки:

600 гр. брашно3 jajцa100 гр. млеко200 гр. вода1 пециво1 лажиче сол1 лажиче шеќермасло за пржење

Подготовка:

Во сад пола доза од брашното мешајте ја со...

10 октомври 2018

Мангупски појадок

Појадок кој утрото може да ви го направи забавно!

Три брзи омлети

1. Грчки омлет

-1 шоља исчистен и сецкан спанаќ-100 грама меко здробено сирење- 2 лажици пињоли

 

...

2 октомври 2018

Рецепт: Пржено пире од компир (видео)

Рецепт:Пржено пире од компир (видео)

Брзо, лесно, вкусно...Секоја домаќинка знае дека пире од компир скоро е заголжително јадење на секоја семејна трпеза.Еве еден рецепт по кој ова јадење се подготвува

...

30 септември 2018

Медитерански модер патлиџан

Состојки:

• 2 модри патлиџани• 400 гр. мелено месо• 1 домат• 1 кромид• 2 белки• малку кисела вода• 1 лажица павлака• Зачини: морска сол, мирудии, оригано, бибер,(пикантно по избор)

Модрите патлиџани се...

28 септември 2018

Есенски ручек од тиква и грашок

Состојки:Неутрален путер - 2 ЛажичкиКромид - 1Лук - 1Кари во прав - 1/2 лажичкиСол - 1/2 лажичкиСвежо мелен црн пипер - 1/2 лажичкиТиква - 2кгЦрвен Компир - 2Пилешка супа - 1Суво грозје - 3/...

Диетална есенска храна

Есента е период кога сите ние сеуште се трудиме да јадеме поздраво или во пресрет на зимата, кога се јаде најмногу, едноставно сакаме да се погрижиме за нашиот изглед и тежина. Ние ви предлагаме есенска храна која...

Крап на манастирски начин

Потребни состојки:

Крап1 кг. кромид3 моркови1 китка магдонос2 дл. вино2 дл. домата или 2 домати1 главица лукМаслоЗачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...)СолЦрн бибер3 ловорови листа

...