Економија

21 септември 2018

Пежо бара од француската влада да воведе стимулации за хибридни возила

Францускиот производител на автомобили PSA Group побара од француската влада повторно да воведе стимулации за продажба на хибридни возила, претставувајќи хибридни верзии на големи модели на автомобили во согласност...

Градовите кои странските туристи најтешко ги изговараат се наоѓаат во регионов (ВИДЕО+ФОТО)

Како се изговара Eyjafjallajökull? Од Птуј, до Cao Phraya и Guell Park, постојат многу градови и туристички атракции кои родени Британци не знаат како да ги изговорат. Подобро да не се спомене велшкиот град...

,,Нисан” повлекува повеќе од 215 илјади автомобили во САД поради ризик од пожар

Јапонски ,,Нисан” повлекува повеќе од 215 илјади автомобили и теренски возила во САД поради ризик од пожар, препорачувајќи возилата да се паркираат на отворено во одредени ситуации.

Според објаснувањето на...

АД „ТЕ-ТО“ тврди: Работиме согласно со законите, со планот за реорганизација не се оштетени доверителите

Во насока на правилно и точно информирање на јавноста и сите засегнати страни, сакаме да информираме дека сите активности на  АД „ТЕ-ТО“ Скопје се одвиваат согласно законите на Република Македонија. Ги почитуваме...

Најголемото перење пари во европската историја: Данска банка проневерила 200 милијарди евра

Директорот на најголемата Данска банка Томас Борген успеа во прилично амбициозна намера - да испере и украде 200 милијарди евра. Бидејќи истрагата вчера потврди дека преку малата естонска филијала на оваа данска...

Македонија и Албанија потпишаа меморандум за пренос на природен гас

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска во Тирана оствари средба со албанскиот министер за енергетика, Дамјан Ѓикнури, со кого заеднички присуствуваа на церемонијата на потпишување на Меморандумот за...

Директори масовно ја напуштаат компанијата на Илон Маск

Компанијата „Тесла“ загуби уште еден менаџер – заменик претседателот за менаџмент на глобалната снабдувачка, Лиам О’Конор, ја напушта компанијата, пренесе „Блумберг“.

Тој е последен во низата менаџери што го...

Николовски доби плакета за најуспешен министер за земјоделство

Министерот Николовски доби плакета за најуспешен министер за земјоделство, шумарство и водостопанство

Земјоделското здружение „Современо Земјоделство“ на министерот Љупчо Николовски, му додели плакета за...

20 септември 2018

Николовски во Битола: Исплатени уште 150 милиони денари субвенции за предадено млеко

Денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати речиси150 милиони денари за субвенции за третата фаза за литар предадено млеко, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и...

Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска е во посета на Куманово, каде имаше средба со граѓани и со градоначалникот, Максим Димитриевски.

Како што информираат од министерството за финансии, Тевдовски...

Запознајте го SEAT Tarraco – новиот член на SEAT семејството

SEAT Tarraco е третиот, но и најголем SUV на познатиот шпански производител кој што се придружува на фамилијата која што ја сочинуваат Arona и Ateca.Големиот SUV нуди голема флексибилност на купувачите со опција за...

Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

ЕБОР ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со цел да ја подобри транспортната инфраструктура во земјата и да ја поттикне националната економија.

Кредитот од 10 милиони евра даден на...

„Катар ервејс“: Загуба од 69 милиони долари поради блокадата на четири земји

„Катар ервејс“ објави загуба од 69 милиони долари за минатата година, а главна причина е блокадата што кон превозникот ја воведоа четири земји.

Според финансискиот извештај, катарската компанија забележала...

Елон Мaск загуби милијарди долари поради еден твит

Една непромислена објава на социјалните мрежи Илон Маск може да го чини милијарди долари.

Акциите на главната компанија на Маск, автопроизводителот „Тесла“, веќе паднаа за 7 отсто откако Блумберг објави дека...

19 септември 2018

Повик за апликации – до десет илјади евра неповратни средства за младите земјоделци

Сите млади земјоделци кои имаат до 40 години и се запишани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства, во согласност со Законот за руралниот развој, од денеска до 19 октомври ќе може да аплицираат за...