Балкан

21 септември 2018

Вентилатор падна на настава во Солун, повредени двајца ученици

Двајца ученици од основно училиште во Солун завршија со повреди кога над нив падна вентилатор за време на наставата.

Според зборовите на претставничка од здружението на родителите, децата имале исекотини на...

Ципрас и Каменос за договорот од Преспа одново ќе разговараат во март догодина

Во март следната година коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос одново ќе разговараат за договорот од Преспа. Ова според грчката новинска агенција АНА-МПА било тема на средбата на...

ЕУ ги предупреди Приштина и Тирана по најавата за отворањето на границата

Приштина и Тирана се обврзани целосно да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација кои се однесуваат на коректно управување со границите, предупреди портпаролката на Европската комисија,...

Хрватските граѓани ги испразнија аптеките и продавниците од производи за заштита од комарци

Рекордната сезона на комарци и епидемијата на западнонилска треска во Хрватска доведе до рекордна побарувачка на сите можни производи за заштита од комарци – од мрежи, преку спрејови и гелови за кожа, до таблети и...

Лавров во БиХ: Бакир не дава...

Членот на Претседателството на БиХ, Младен Иваниќ, рече дека Сергеј Лавров на денешната средба објавил дека Русија е за спроведување на Дејтонскиот мировен договор.

Имено, рускиот министер за надворешни...

Ѕанакопулос: Колку и да се буни опозицијата, Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа, почитувајќи го својот партнер, но и своите меѓународни обврски, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчката...

Од златарница во Дубровник украдени обетки вредни 10 илјади евра

Полицијата во Дубровник уапси 26-годишен хрватски државјанин осомничен за кражба на обетки во вредност од 10.000 евра од продавница за накит во овој хрватски град.

Дваесет и шестгодишниот Хрват, жител на БиХ...

Стејт департмент: Над 400 луѓе од Косово заминале во редовите на Исламска држава

Минатата година од територијата на Косово во Сирија и Ирак заминале 403 луѓе со цел да се борат во редовите на Исламска држава и Ел Нусра фронт. Од нив 74 загинале, се наведува во извештајиот на Стејт департментот...

Драма во Белград: Момче се скарало со девојката и сконало од 13 кат на студентски дом

Триесет и три годишно момче се скарало со поранешната девојка и скокнало од 13 кат на студентскиот дом „Карабурма“ во Белград, пренесува РТС. Во брзата помош соопштиле дека момчето починало на лице место.

...

Лавров денеска во Сараево и Бања Лука

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров ќе ги посети Босна и Херцеговина, каде ќе разговара со претставниците на институциите на БиХ и со официјални лица во Република Српска.

Како што е...

Мило Ѓукановиќ му одговори на Јоханес Хан за тендециозното прашање во Скопје

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ рече дека ставот на официјална Подгорица е јасен дека Црна Гора сака перспектива во ЕУ, и нема потреба да се, како што рече, замаглува суштината на она што е помеѓу земјите...

20 септември 2018

Мас: Помирување, а не поместување на границите за решение за Косово

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, изразил загриженост за преговорите меѓу Србија и Косово.

Тој навел дека обидот за укинување на различностите со поместување на граничните линии е опасно....

Поранешниот шеф на „Хипо банка“ преку видео врска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на „Хипо банка“, Гунтер Штрајдингер, преку видео врска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, кој е обвинет за примање провизија од оваа австриска банка....

Среде Загреб огромен графит што го слави Хитлер

Во центарот на градот, на ѕидот на Клиниката за трауматологија е напишано Ein volk ein reich ein fuhrer („Еден народ, едно царство, еден водач”).

Тоа е парола на нацистите кои го слават Хитлер и...

Рускиот министер Лавров вечер пристигнува во Бања Лука

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ќе пристигне доцна навечер во Босна и Херцеговина, каде што и официјално ќе разговара со властите во Сараево и Бања Лука, а српската партија изнесува различни...