Македонија

18 септември 2018

За да ги избегне болничките трошоци, малолетна мајка избегала со туѓо дете од Детската клиника

Во вечерните часови на вчерашниот ден, 41-годишна скопјанка во полиција пријавила дека додека таа не била присутна, нејзиното малолетно дете исчезнало од соба во Клиниката за детски болести, каде престојувале...

Украдено дете на Детска клиника во Скопје

Во текот на вчерашниот ден во 20:45 часот Р.З.(41) од Скопје пријавила дека околу 13.30 часот додека не била присутна во Клиника за детски болести во собата каде престојувала со...

ОБСЕ секогаш ќе ги помага реформските процеси во Македонија, рече новоименуваниот шеф на Мисијата

Премиерот Зоран Заев денеска го прими новоименуваниот Шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која.

Како што информираат од владината прес-служба, на средбата Заев се заблагодарил за...

Успешен референдум е клучен чекор за европската перспектива на Македонија, рече Хајко Мас на средбата со Димитров

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес, во Скопје, имаше средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас, кој e во дводневна официјална...

Претставникот за слободата на медиумите на ОБСЕ се интересира за безбедноста на новинарите и реформите во МРТ

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија, претседателот Насер Селмани и директорот Драган Секуловски, во Скопје се сретнаа со високиот претставник за слободата на медиумите на Организацијата за...

Мицкоски се сретна со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (18 септември 2018-та година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан.

На средбата соговорниците...

Димитров се сретна со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан  

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денес оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан, кој престојуваше во работна посета на...

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

19 септември е прогласен за евопски ден без жртви во сообраќајот, а оваа иницијатива е посветена кон покревање свесност на граѓаните да ја намалат брзината при управување со моторно возило. Мотото на кампањата е „...

Спасовски: Бенефити за граѓаните со договорот за возачките дозволи со Германија

Договорот за заемно признавање на возачките дозволи со СР Германија е особено значаен за нашите граѓани на кои им се овозможуваат бенефити, изјави министерот за внатрешни работи Оливер...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ до Јавното Обвинителство достави кривична пријава против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека партијата во Јавното...

Спортските обложувалници „Моцарт“ донираа медицинска опрема за Клиниката за Детски болести – Скопје

Денеска во просториите на ЈЗУ Клиниката за Детски болести – Скопје беше предадена медицинската опрема што Спортските обложувалници „Моцарт“ ја донираат на Детската клиника. Медицинските апарати беа набавени од...

Заев-Данкан: Поддршка и охрабрување за успешен референдум 

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Ален Данкан, британскиот државен министер за Европа и Америка.

На средбата е изразена поддршка за успешен референдум, како...

По несреќата на булевар ,,Србија”: Возилото на вештачење, возачот на алкотест

Дежурен јавен обвинител синоќа изврши увид на лице место на булеварот „Србија” во Скопје, каде што се случи тешка сообраќајна несреќа во која беа повредени три лица. Несреќата се случила кога на тројцата пешаци –...

(Видео) Спасовски: Македонија и Германија ќе ги користат бенефитите од меѓусебното признавање на возачките дозволи

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на СР Германија Томас Герберих денеска во 14.45 часот во МВР ќе ја потпишат заедничката декларација меѓу македонското МВР и германското сојузно...

За едно деноноќие – 12 сообраќајни несреќи во Скопје

Во текот на изминатиoт ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди од кои една со починато лице, три со тешки телесни повреди, пет со телесни повреди и три со...