Свет

17 септември 2018

Штајнамаер: Никој не е среќен поради односите помеѓу Европа и Русија

Пред Европската Унија и Русија претстои долг пат пред да се вратат односите во нормала, но неопходен е дијалог со Русија, а не нејзино изолирање. Ова го изјави германскиот претседател, Франк Валтер Штајнмаер.

...

Во напад на талибанците убиени 10 војници и полицајци

Најмалку десет припадници на авганистанските безбедносни сили  беа убиени во одвоени напади на талибанците врз авганистанските полициски и воени бази.

Во северозападната провинција Бадгис, убиени беа пет...

Тешка сообраќајка во Русија, повредени 22 лица

Најмалку 22 лица се повредени кога возач на автобус изгубил контрола на автопат во Русија и влетал меѓу дрвја.

Повредените биле пренесени во болница, наведе ТАСС повикувајќи се на извор од прес-службата на...

(Видео) Тајфунот од Филипините се пресели во Кина – евакуирани над два милиони луѓе

Над два милиона луѓе се евакуирани во кинеската јужна провинција Гуангдонг пред пристигнувањето на тајфунот Мангхут. Претходно овој тајфун со ветрови со брзина од над 200 километри на час ги погоди Филипините при...

16 септември 2018

Локални избори во Сирија, први од 2011 година

Во Сирија се одржуваат првите локални избори од 2011 година на кои се очекува да победат кандидатите на владејачката партија Баат.

На изборите учествуваат повеќе од 40 000 кандидати кои се борат за 18 478...

Филипини: Најмалку 40 рудари заробени под земја по ударот на супертајфунот

Најмалку 40 рудари остнале затрупани во рудник за злато на северот на Филипините. До сега се извлечени седум тела, соопшти филипинската полиција.

Голем одрон, предизвикан од супертајфунот Мангкут, го затрупа...

Невидена тепачка: Жени во бурки се пресметале на сред улица (видео)

Невидена тепачка: Жени во бурки се пресметале на сред улица (видео)

Пет жени во бурки се степале на улица во Саудиска Арабија, а една од нив се тепала иако со неа имала мало дете.

Како што пренесува...

Свештеници во Германија злоставувале 3 677 деца

Главниот германски надбискуп рече дека е шокиран од извештајот за сексуално злоставување во Германија во кој се наведува дека околу 4,4 отсто од активното католичко свештенство злоставувало околу 3 677 деца во...

Две лица ранети во пукање во Брисел

Две лица се ранети во пукање во Брисел, а полицијата соопштила дека потрагата по сторителите е во тек.

Пукањето се случило во улицата Кроа де Фер, кај барот „Свич“, пренесуваат локалните медиуми. Полицијата...

Научници: Во иднина ќе има помалку невремиња, но ќе бидат посилни и ќе се појавуваат таму каде што ги немало

Ураганот Флоренс и тајфунот Мангкут одзедоа десетици животи во САД и на Филипини. Експертите велат дека поради климатските промени нема да има повеќе невремиња, но дека ќе бидат сепомоќни и ќе се појавуваат и таму...

Крадци покрај пари и накит одзеле и пепел на покојник

Британската полиција трага по двајца мажи, осомничени дека за време на кражба во една куќа, заедно со парите, кредитни картички и накит, ја однеле и пепелта на покојник.

Детективот Роберт Костиган изјавил...

Столтенберг: Цврст, но праведен однос кон Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека нема намера да отстапи пред Русија, туку дека западниот сојуз ќе остане на цврста позиција, но сепак на праведна линија кон Москва, додека продолжува да...

(Видео) Монструозниот ураган Флоренс одзеде 13 животи, најавени се најголеми поплави во историјата

Ураганот Флоренс кој што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина и Вирџинија и одзеде најмалку 13 животи, ослабна на ниво на тропска бура и се очекува и натаму да слабее. Но останува...

Апокалиптична бура на Филипини: Како да доаѓа судниот ден (видео)

На социјалните мрежи излезе снимка на тајфунот Мангкут кој ги погоди Филипините, а потсетува на сцени од хорор филмнови.

На снимката стои: "Изгледа дека е крај на светот", Светската метеоролошка организација...

(Видео) Тајфунот направи пустош на Филипини, со силни ветрови и обилни врнежи продолжи кон Кина

Разорниот тајфун Мангкхут, што досега одзеде над 25 животи на Филипини, носи обилни врнежи и силни ветрови кон јужниот брег на Кина, објави Би-Би-Си. Властите во провинцијата Гуангдонг прогласија највисок степен на...