Свет

13 ноември 2018

Илјадници жители на Украина останаа без греење поради спор меѓу компаниите 

Повеќе од половина милион луѓе останаа без греење во југоисточниот дел на Украина поради спор меѓу националната компанија „Нафтагас“ и локалните добавувачи во врска со цените на нафата, објави АП.

Поради тоа...

(Видео) Ракети на Хамас завршија во станбени згради на израелска територија

Палестинските милитанти утрово кон Израел лансираа најмногу ракети од конфликтот во 2014 година предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на Хамас и други цели во Појасот Газа.

Разгореното...

Трамп сака да ја смени секретарката за Државна безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја смени секретарката на Државната безбедност, Кристен Нилсен, поради незадоволство од нејзината работа во спроведувањето на имиграцискиот план.

Нејзиното...

Во среда седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Во средата на 14 ноември во Њујорк ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Обединетите Нации.

На седницата ќе се разговара за извештајот на генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш,...

Обвинителството во Турција во потрага по нови 22 осомничени членки на ФЕТО

Турското обвинителство нареди апсење на 22 лица кои се осомничени за учество во ФЕТО, терористичката организација која стои зад неуспешниот пуч во Турција во 2016.

Главното јавно обвинителство од...

Од почетокот на последниот конфликт најмалку шест луѓе го загубија животот во Газа

Најмалку шест Палестинци, петмина екстремисти и еден цивил се убиени во појасот Газа и во Израел од почетокот на последните судири.

Првата жртва во Израел од почетокот на судирите во појасот Газа во 2014...

Бездомникот од Мелбурн што се вклучи во полициската акција награден со 80 000 американски долари

Десетици илјади долари беа собрани за храбриот бездомник кој сакаше да и помогне на полицијата за време на нападот со нож во Мелбурн минатиот петок.

Напаѓачот Хасан Калиф Шире Али (30) го запалил својот...

(Видео) Хамас испали над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014.

Палестинските милитанти утрово кон Израел испалија најмногу ракети од конфликтот во 2014. година, предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на Хамас и други цели во појасот Газа.

Разгореното...

Поранешниот претседател на Перу обвинет за присилна стерилизација на повеќе од 2 000 лица

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори и тројца негови министри за здравство се обвинети за присилна стерилизација на 2 116 лица, соопшти Здружението за правата на жените.

Фуџимори, кој одлежува...

Хант: Договорот за брегзит е 95 отсто готов

Договорот за брегзит е околу 95 отсто завршен, но не е јасно во овој момент кога ќе завршат и разговорите, изјави британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант.

„Не можам да одговорам на ова прашање...

12 ноември 2018

Столтенберг: Европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на северноатлантскиот сојуз

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во екот на расправата за формирање на европска војска, предупреди дека европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на Северноатлантскиот сојуз.

„...

Почина Стен Ли, креатор на Спајдер-мен, Икс-мен и Авенџерс

Креаторот на стрипови Стен Ли и кокреатор на карактерите Ајрон Мен, Фантастик Фор, Спајдер-мен, Дердевил и Икс-мен почина на 96-годишна возраст, јавуваат западните медиуми.

Тој заедно со артистите како Џек...

Јужна Кореја му подари 200 тони мандарини на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе-ин му подари 200 тони мандарини на својот севернокорејски колега Ким Џонг-ун, како благодарност за печурките кои овој неодамна му ги испрати.

Од претседателската Сина...

Забележани НЛО близу крајбрежјето на Ирска

Ирската авијација ги истражува пријавите за силна светлина и неидентификувани летечки објкети близу југоисточното крајбрежје на Ирска.

Пилот на Бритиш Ервејс во 6:47 по локално време во петокот го контактирал...

Белата куќа: Дождот го спречи претседателот да го посети меморијалниот центар во Париз

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ја брани одлуката на американскиот претседател да не го...