Свет

19 ноември 2018

Финскиот претседател го демантира Трамп

Претседателот на Финска, Саули Нинисто изјави во интервју дека иако американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека тој му кажал дека Финците ретко имаат пожари поради тоа што „трошат многу време на собирање...

Саудискиот крал го одржа првиот говор по убиството на Кашоги, го поддржа принцот, а новинарот не го ни спомена

Саудискиот крал Салман го одржа првиот главен говор откако саудиските агенти го убија новинарот Џамал ​​Кашоги, а во својот говор тој го поддржа неговиот син.

Имено, Салман, понуди поддршка на неговиот син,...

Сириските сили презедоа област под контрола на Исламска држава

Сириските владини сили, заедно со сојузниците денеска го ослободија јужниот дистрикт Тулул ал-Сафа кој беше под контрола на екстремистичката организација Исламска држава. На ослободувањето му претходеа...

Пол Гаскон обвинет за сексуален напад

Поранешниот англиски репрезентативец Пол Гаскон неодамна беше обвинет за сексуален напад, британската транспортна полиција потврди во својата изјава.

Гаскон е обвинет за напад врз жена која со него патувала...

Кинеска авторка осудена на 10 години затвор поради еротски роман

Кинеска писателка е осудена на 10 години во затвор поради тоа што напишала роман кој содржи сексуални сцени со хомосексуалци. Авторката, позната како Лиу, е затворена по судење во провинцијата Анхуи минатиот месец...

Се менува молитвата „Оченаш“

Италијанската бискупска конференција минатата недела објави дека се менува текстот на молитвата „Оченаш“, според АНСА.

Наместо делот од молитвата „не доведувај нè во искушение”, во новата верзија ќе се...

Поренешен министер за финансии на Јужна Африка се појави пред комисијата против корупција

Поранешниот министер за финансии на Јужна Африка, Правин Гордан се појави пред официјалната комисија која ја истражува наводната корупција за време на претседателот Џејкоб Зума.

Комисијата, предводена од...

УНЕСКО отвори интернет-страница со информации за Холокаустот

УНЕСКО во соработка со Светскиот еврејски конгрес отвори веб-страница за поручувањa во врска со Холокаустот, чија цел е да се спречат повиците за прогон на Евреите и антисемитизмот.

Генералнната директорка на...

Застрашувачка снимка од која ќе ви се заледи крвта: Погледнете како бран ги разори балконите на зграда

Зимата ги покажа забите во цела Европа, а неверојатна снимка од шпанскиот остров Тенерифе кружи на интернет.

Најголемиот остров од Канарските острови...

Идентификувани нарачателите на убиството на малтешката новинарка Дафне Галиција

Идентификувани се нарачателите на убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, која минатата година беше убиена во Малта, во атентат со автомобил бомба, објави весникот „Сандеј Тајмс оф Малта“.

Според...

Песков: Никој не е заштитен од неосновани американски санкции

Никој не е заштитен од американските санкции, кои често се апсолутно непредвидливи и неосновани, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Начинот на кој САД ги третираат санкциите укажува на тоа...

Лажен психијатар поттикна истрага во Велика Британија за 3 000 странски лекари

Лажен психијатар поттикна истрага во Велика Британија за 3 000 странски лекари. Како што пишуваат медиумите, над 3 000 странски лекари се под истрага во Велика Британија, се проверува нивното потекло и стручност...

Курц: Европската перспектива на Западен Балкан во фокус на претседателството на Австрија со ЕУ

Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц денеска во Виена организираше работен појадок со премиерите на земјите од Западен Балкан, на кој присуствуваа и двајцата еврокомесари, Марија Габриел и Јоханес Хан.

На...

Антимигрантски протести на границата меѓу САД и Мексико

Тихуана, каде што еден од мигрантските каравани стигна до границата со САД, не може да се справи со лавината луѓе, вели градоначалникот на мексиканскиот град, Хуан Мануел Гастелум, проценувајќи дека мигрантите ќе...

Отворена најбрзата пруга во Африка

Мароканскиот крал Мохамед шести и францускиот претседател Емануел Макрон ја отворија железничката пруга за брзи возови Тангер – Казабланка. Пругата е претставена како најбрза во Африка и е симбол на партнерството...