13 Aug 2020

Германскиот министер за здравство Јенс Спан очекува дека вакцината за коронавирус може да биде готова во наредниот период, можеби уште во „…

13 Aug 2020

Иранската морнарица го окупирала грчкиот нафтен танкер „Вила“, кој плови под знамето на Либерија, во Хормушката теснина.

Ова се случува во…

13 Aug 2020

Последната деценија беше најтопла откога се мерат температурите на воздухот, потврдија научниците.

Извештајот, кој предупредува на…

13 Aug 2020

Во последните 24 часа во светот се регистрирани околу 214.000 нови случаи на „Ковид-19“, така што вкупниот број на заболени е 20,16 милиони.

13 Aug 2020

Во Перу се потврдени уште 8.875 случаи на „Ковид-19“, а вкупниот број заразени лица во земјата достигна 498.555, соопшти тамошното Министерство за…

13 Aug 2020

Индија денеска објави нов дневен рекорд од 67.000 новoзаразени, а бројот на починати од Ковид-19 надмина 47.000.

Од среда до четврток,…

13 Aug 2020

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек РЛФ-100 (авиптадил) покажува позитивни резултати кај пациенти со…

13 Aug 2020

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да се запрат, затоа што пандемијата на коронавирусот…

13 Aug 2020

Училиштата во Турција ќе бидат отворени на 21 септември, со цел постепено да се премине на лично присуство на часови, рече министерот за…

13 Aug 2020

Во првите три месеци од оваа година, најмалку 800 луѓе ширум светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според…

12 Aug 2020

Освен што се важни центри за истражување и образование, многу универзитети во Унгарија се…

12 Aug 2020

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците.

12 Aug 2020

Алкохолот не треба да се конзумира на денот на вакцинирање против инфекција со коронавирус, бидејќи може да го ослабне имунитетот и ефектот на…

12 Aug 2020

Унгарија денес соопшти дека купува противавионски ракети од американскиот производител на воена…

12 Aug 2020

Екстремисти поврзани со Исламска држава, по повеќедневни борби, го зазеле клучното пристаниште во Мозамбик, пренесуваат локалните медиуми.

12 Aug 2020

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз излета од шините во…