Свет

20 ноември 2018

Депортациите во Авганистан продолжуваат и по масовниот протест во Шведска

Околу десет одбиени авганистански баратели на азил беа транспортирани до аеродромот во Стокхолм за депортација во понеделникот вечерта по масовниот протест пред притворскиот центар за миграција, пренесува „Локал“....

Италијанско село издало 58.000 казни за брзо возење за десет дена

Акветико, италијанско село со само 120 жители во близина на границата со Франција, долго време се соочува со брзо возење, но кога градоначалникот ги поставил привремените сообраќајни камери, откри дека проблемот е...

Мej и Јункер утре на средба во Брисел

Британската премиерка, Тереза Меј утре веечр во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Двајцата ќе се состанат во рамки на разговорите за излегувањето на Велика...

Пакистан протестира против твитовите на Трамп во врска со Осама бин Ладен

Пакистан во вторникот го повика заменикот амбасадор на САД во Исламабад по твитовите на претседателот Доналд Трамп за улогата на Пакистан во борбата против тероризмот и заробувањето на Осама бин Ладен, пренесува „...

Судот ја блокираше мерката на Трамп за забрана на барање за азил

Судијата во Калифорнија ја блокираше мерката на администрацијата на Доналд Трамп со која им се забранува да поднесат барање за азил на мигрантите кои илегално влегле во САД.

Одлуката за суспендирање на овие...

Италијанската полиција конфискувала осум луксузни вили на мафијата

Италијанската полиција утрово соопшти дека конфискувала осум луксузни вили во Рим кои биле во сопственост на италијанската мафија.

Според нивните информации вилите нелегално биле градени од припадници на...

Кремљ ги обвини американските сенатори дека се мешаат во изборот за членството на „Интерпол“

Кремљ денеска објави дека изјавата на група американски сенатори против изборот на руски кандидат за Меѓународната полициска организација (Интерпол) е изборна грешка.

„Интерпол“ на 21-ви ноември треба да...

(Видео) Девојка од српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка од српско потекло, пишуваат српските медиуми. Според информациите кои ги објави РТС станува збор за 25-годишната, Дeјна Лес.

...

ЕУ ќе разгледува санкциите за Иран поради осуетените напади во Франција и Данска

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот се согласија да ги разгледаат можните санкции против Иран во врска со двата осуетени напади во Европа за кои е обвинета иранската разузнавачка служба по...

Спречен терористички напад во Мелбурн

Австралиската полиција соопшти дека уапсиле тројца мажи кои планирале терористички напад во Мелбурн. Тие биле уапсени во раните утрински часови, по локално време, пренесе Ројтерс.

Апсењата се спроведени во...

Воз излета од шините во Барселона, загина еден човек

Еден човек загина, а најмалку петмина се повредени откако патнички воз излета од шините недалеку од Барселона, соопшти шпанската полиција.

Инцидентот се случил по шест часот по локално време, поради свлечиште...

По пожарите во Калифорнија 700 лица се водат како исчезнати

На северот на Калифорнија се пронајдени остатоци од тела на уште две жртви, со што бројот на настрадани во најсмртносниот пожар во овој дел на САД порасна на 79, додека околу 700 лица се водат за исчезнати.

...

(Видео) Вооружен напад во болница во Чикаго, најмалку тројца загинати

Портпаролот на полицијата во Чикаго, Ентони Гулеми, изјави дека по синоќешната престрелка во локланата болница „Мерси“, напаѓачот бил убиен.

Четвори лица беа повредени синоќа во болницата кога вооружено лице...

Иванка Трамп го користела личниот мејл за работата во владата

Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп и висок советник во Белата куќа, Иванка Трамп, испратила стотина мејлови за работата на владата од нејзиниот личен мејл во 2017 година, пишува „Вашингтон пост“....

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот на полицаецот напаѓачот се здобил со прострелни рани, откако кон него биле испукани неколку...