04 Jul 2020

САД денеска го прославуваат Денот на независноста, а ова е воедно и 244-от роденден на една од најголемите светски сили.

На Твитер налогот…

04 Jul 2020

Доналд Трамп изјави дека историјата на САД се наоѓа под опсада на крајнолевичарскиот фашизам во својот говор што го одржа во подножјето на Маунт…

04 Jul 2020

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што…

04 Jul 2020

Откриено е како мутација на D614G ќе влијае на тежина на болеста на луѓето ширум светот.

Новиот корона вирус мутирал и во светот доминира…

04 Jul 2020

Неколку часа откако сега веќе поранешниот француски премиер Едуар Филип поднесе оставка, судот во Франција покрена истрага за тоа како Владата…

04 Jul 2020

САД се на прво место во светот  по бројот на заразени и починати од коронавирус, а веќе трет ден по ред пријавуваат повеќе од 50.000 нови случаи…

04 Jul 2020

Кимберли Гилфојл, девојката на синот на американскиот претседател Доналд Трамп е позитивна на коронавирус.  Според „Гардијан“, Доналд Трамп Јуниор…

04 Jul 2020

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште не ги објавила…

04 Jul 2020

Москва и московскиот регион беа погодени од пороен дожд, што го отежна сообраќајот, како во центарот на градот, така и во околните градови, јавува…

04 Jul 2020

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што…

04 Jul 2020

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство на…

04 Jul 2020

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е во предградието на…

04 Jul 2020

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да бидат…

03 Jul 2020

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство, вели шведскиот епидемиолог…

03 Jul 2020

Жан Кастекс, кого претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска го именуваше за нов премиер, не е познат во јавноста, но и не е без искуство…

03 Jul 2020

Вирусот ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на Светската…