13 Aug 2020

Министерството за здравство во Ирак соопшти дека во последните 24 часа со новиот коронавирус се заразиле 3.841 лица, најмногу од почетокот на…

13 Aug 2020

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест за Ковид-19, со…

13 Aug 2020

Водопад кој тече нагоре е забележан во Австралија, а овој необичен феномен е снимен на брегот на…

13 Aug 2020

Светот треба да потроши најмалку 100 милијарди долари за нови „алатки“ за решавање на пандемијата…

13 Aug 2020

Корона – бидете внимателни ако бевте на одмор во Хрватска, е насловот на австрискиот Хојте, а под…

13 Aug 2020

За развојот на настаните во Источниот Медитеран, германската канцеларка Ангела Меркел, телефонски разговарала со…

13 Aug 2020

Адолф Хитлер имал намера да ги укине сите религии и да се прогласи за Бог на Германија со цел да го…

13 Aug 2020

Последната деценија е најтопла откако се мерат температурите на воздухот, потврдија научниците.…

13 Aug 2020

Вакцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидемиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде…

13 Aug 2020

Смртта на оваа жена во Велика Британија покажува колку треба да се биде внимателен со хемикалиите.

13 Aug 2020

Иако не стивнуваат реакциите околу руската вакцина против коронавирусот, сепак Русија ја официјализираше и примени на…

13 Aug 2020

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто преку Фејсбук упати апел до Европска Унија за…

13 Aug 2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на својот твитер-профил и на фејсбук-страницата уште едно oд низата видеа кои се комбинација на…

13 Aug 2020

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека испратил известување до министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Помпео…

13 Aug 2020

Германскиот Институт за заразни болести Роберт Кох (РКИ) подготви листа на земји во кои се заразиле…

13 Aug 2020

Американскиот државен секретар денеска ја посети Словенија во рамките на мини европската турнеја, при што повтори дека…