Британската кралица Елизабета Втора првпат по погребот на својот сопруг, принцот Филип, извршуваше јавна должност, одржувајќи аудиенција со странски дипломати.

На објавените фотографии се гледа како насмеаната 95-годишна кралица на официјалниот прием со новите амбасадори на Летонија и Брегот на Слоновата коска разговара, пренесува „Ројтерс“.

Кралицата својата должност ја извршувала од резиденцијата во замокот Виндзор, западно од Лондон, каде што пред две седмици беше одржан и погребот на принцот Филип, нејзиниот сопруг.

Инаку, ова е првпат кралицата да врши јавна должност откако беше завршен периодот на официјалното жалење на монархијата, но не и откако почина принцот Филип на 9 април.

Имено, британската кралица Елизабета Втора беше домаќин на низа аудиенции во текот на неделата која што следеше по смртта на принцот Филип.