Индонезија беше погодена од земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтер во 8 часот и 33 минути.

Епицентарот бил на море, на длабочина од 2 километри и оддалечен 255 километри од градот Синабанг, пишува ЕМСЦ.

Жител на Куала Лумпур, кој е оддалечен 655 километри од епицентарот, напишал дека се тресат високи згради.