Сиднеј

Земјотрес од 6,1 степени според Рихтер го погоди островот Тонга

Силен земјотрес, со магнитуда на ударот од 6,1 степени според Рихтер, денеска го погоди островот Тонга, пренесе ТАСС, повикувајќи се на американскиот Геофизички институт.

Засега нема податоци за настрадани лица и предизвикана материјална штета, ниту, пак, е издадено предупредување за цунами.

Силниот потрес се случил на длабочина од 97 километри под морското дно, јавија британските медиуми.

ТАСС пренесе дека епицентарот на земјотресот бил на 212 километри источно од главниот град на Тонга, Нукуалофа.

Поврзани

Најнови вести

Коментари