Земјотрес со јачина од 4,1 степени е регистриран утрово во близина на грчкиот остров Халки, објави Националниот институт за геодинамика на опсерваторијата од Атина.

Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 2,40 часот, беше во морето на 18 километри северно од Халки, пренесува АНА.

Засега нема извештаи за жртви или материјална штета.

makfax.com.mk