Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека пристигнал на територијата на Донбас.

Тој на својот Фејсбук профил објави видео кое го снимил пред влезот на Славјанск.

Традиционално, овој ден го славам на првите линии со нашите борци. Денеска сме во Донбас“, рече Зеленски во видео пораката по повод Денот на вооружените сили на Украина, кој се слави на 6 декември.

Снимката е направена на територијата на Доњецката Народна Република, која е под контрола на Киев.