Володимир Зеленски, роден на 25 јануари 1978 година, Криви Рог, Украина, СССР. [сега во Украина]), украински актер и комичар кој беше избран за претседател на Украина во 2019 година.

Иако тој беше политички почетник, антикорупциската платформа на Зеленски му донесе широка поддршка, а неговото значајно следење на интернет се претвори во солидна изборна база. Тој извојува убедлива победа над актуелниот претседател Петро Порошенко во вториот круг од претседателските избори во 2019 година. Водството на претседателот Зеленски за време на руската инвазија на Украина му донесе глобално признание.

И според Тајм, ЗЕЛЕНСКИ Е ЛИЧНОСТ НА ГОДИНАТА

Ран живот и кариера како забавувач

Зеленски е роден од еврејски родители во индустриската метропола Кривиј Риг во јужна Украина. Кога бил мало дете, неговото семејство се преселило во Ерденет, Монголија, четири години пред да се врати во Криви Риг, каде Зеленски се запишал на училиште.

Како и многу луѓе од украинскиот регион Днепропетровск, тој пораснал учејќи мајчин руски јазик, но исто така стекнал течно познавање и на украинскиот и на англискиот јазик.

Во 1995 година влегол во Економскиот институт Криви Рих (Криви Рог), локалниот кампус на Националниот економски универзитет во Киев, а во 2000 година дипломирал правник.

Иако Зеленски имаше лиценца за адвокатура, неговата кариера веќе беше тргната во друга насока.

Додека бил студент, тој станал активен во театарот и тоа ќе му стане примарен фокус.

Во 1997 година, неговата група за изведба, Квартал 95 („Четврт 95“, населбата во центарот на Криви Рих каде Зеленски го помина детството), се појави во телевизиското финале на КВН (Klub vesyólykh i nakhódchivykh; „Клуб на смешни и инвентивни луѓе“) , популарен импровизациски натпревар во комедија што се емитуваше низ Заедницата на независни држави.

Зеленски и Квартал 95 станаа редовни на КВН и се појавуваа на програмата до 2003 година. Таа година Зеленски го коосноваше Студио Квартал 95, продукциска компанија која ќе стане едно од најуспешните и најплодните забавни студија во Украина.

Зеленски ќе биде уметнички директор на Студио Квартал 95 од создавањето на компанијата до 2011 година, кога беше именуван за генерален продуцент на украинскиот телевизиски канал Интер ТВ.

Зеленски ја напушти Интер ТВ во 2012 година, а во октомври истата година тој и Квартал 95 склучија заеднички продукциски договор со украинската мрежа 1+1. Таа мрежа беше во сопственост на Ихор Коломојски, еден од најбогатите луѓе во Украина, а односот меѓу Зеленски и Коломојски ќе стане предмет под лупа кога Зеленски изјави дека има намера да влезе во политиката.

Покрај работата во телевизијата во овој период, Зеленски се појави во голем број играни филмови, вклучувајќи ја историската фарса Ржевски наспроти Наполеон (2012) и романтичните комедии 8 Први состаноци (2012) и 8 нови датуми (2015).

Слуга на народот и пат до претседателската функција

Во 2013 година Зеленски се врати во Квартал 95 како уметнички директор, но неговата забавна кариера наскоро ќе се вкрсти со сеизмичките настани што го потресуваат политичкиот пејсаж на Украина.

Во февруари 2014 година, владата на украинскиот претседател Виктор Јанукович беше соборена по неколкумесечни народни протести, а мајскиот милијардер Петро Порошенко беше избран за претседател на Украина.

Со бунтот поддржан од Русија кој беснее во источна Украина и ендемичната корупција што ја поткопува довербата на јавноста во владата, Порошенко се бореше да спроведе дури и скромни реформи.

Порошенко: ЕУ и НАТО ни се потребни за да се заштитиме од Русија

Наспроти оваа позадина, Servant of the People беше премиерно прикажан на 1+1 во октомври 2015 година.

На Зеленски му беше доделена улогата на Василиј Голобородко, секој професор по историја кој станува вирален интернет феномен откако студент го снима како дава страсно и вулгарно обраќање против официјална корупција. Шоуто беше огромен хит, а неверојатниот пат на Голобородко до претседателствувањето со Украина ќе обезбеди нешто како патоказ за Зеленски.

Во пресрет на тој потег, во 2018 година Квартал 95 официјално го регистрираше Слуга на народот како политичка партија во Украина.

Со застојот на украинската економија и приближувањето на едноцифрениот рејтинг на Порошенко, се чинеше веројатно дека претседателските избори во 2019 година ќе бидат повторување на натпреварот од 2014 година, при што актуелниот претседател се соочува со ветеранот на Портокаловата револуција Јулија Тимошенко.

Јулија Тимошенко води на анекта во пресрет на претседателските избори во Украина

Наместо тоа, повеќе од триесетина кандидати влегоа во трката, а Зеленски се појави како еден од фаворитите практично од моментот на објавувањето на неговата кандидатура.

Таа објава беше објавена на 1+1 на 31 декември 2018 година, спречувајќи го годишното новогодишно обраќање на Порошенко. Провокативниот потег покрена прашања за вмешаноста на сопственикот 1+1 Коломојски во кампањата на Зеленски.

Претседателски избори во Украина, комичар води на анкетите

Коломојски, порано цврст сојузник на Порошенко, живееше во самонаметнат егзил од јуни 2017 година, откако Порошенко ја национализираше PrivatBank, финансиска институција во која Коломојски е коосновач. Коломојски беше обвинет за кражба на милијарди од PrivatBank, најголемиот заемодавец во Украина, а украинската влада беше принудена да инјектира повеќе од 5,6 милијарди долари во компанијата „преголема за да пропадне“ за да ја одржи во живот.

Зеленски презеде чекори за да се дистанцира од Коломојски, задача што беше поедноставена со неговата неортодоксна стратегија за кампањата.

Тој избегнуваше детални политички изјави и прес-конференции во корист на кратки говори или комични рутини објавени на YouTube и Instagram.

На 31 март 2019 година, Зеленски освои над 30 отсто од гласовите во првиот круг од претседателските избори, а Порошенко заврши далечно втор со 16 отсто. Зеленски одби да дебатира за Порошенко до два дена пред почетокот на вториот круг на гласање, а тој состанок ги имаше сите карактеристики на спортски настан.

На 19 април 2019 година, десетици илјади се собраа на Олимпискиот стадион во Киев за да бидат сведоци на конфронтацијата, и иако Порошенко се обиде да го прикаже Зеленски како политички почетник кој немаше цврстина да се соочи со рускиот претседател Владимир Путин, тој не успеа да нанесе ниту еден значаен удар против својот противник.

Втората дебата беше закажана за подоцна во вечерните часови, но Зеленски не присуствуваше, наведувајќи дека „имало доволно дебати за еден ден“.

Претседателството на Украина

На 21 април Зеленски беше избран за претседател на Украина со импресивни 73 отсто од гласовите. За неколку дена, новоизбраниот претседател се соочи со својот прв надворешнополитички предизвик, кога Путин ја објави својата одлука да им понуди руски пасоши на украинските граѓани во областите на источна Украина под контрола на сепаратистите.

Хибридната војна поддржана од Русија таму влегуваше во својата петта година, а стотици илјади Украинци беа раселени поради конфликтот. Зеленски ја исмеа понудата, одговарајќи со објава на Фејсбук во која понуди украинското државјанство на Русите и другите „кои страдаат од авторитарни или корумпирани режими“.

Новиот украински претседател понуди пасоши за Русите кои се потиснати во својата земја

Предвремени предизвици и предвремени избори

На 20 мај 2019 година, Зеленски положи заклетва како претседател. Тој го искористи своето инаугуративно обраќање, кое го одржа во мешавина од руски и украински, за да повика на национално единство и да објави распуштање на Врховната Рада (Врховниот совет).

Овој потег беше политички неопходен: неговата претседателска победа не додели законодавен мандат, бидејќи Слуга на народот не освои ниту едно парламентарно место.

Комичар стана претседател на Украина, ама ВИСТИНСКИ КОМИЧАР!

Предвремените избори се одржаа на 21 јули, а самиот Зеленски го окарактеризира натпреварот како „можеби поважен од претседателските избори“.

„Слуга на народот“ освои апсолутно мнозинство, освојувајќи 254 од 450 места (26 места, претставувајќи го Крим – украинска автономна република која беше незаконски анектирана од Русија во 2014 година – и воената зона на исток, не беа оспорени).

Резултатот беше првпат во постсоветската историја на Украина една партија да може да има апсолутна контрола врз законодавната агенда.

Додека Зеленски работеше на изградбата на својата нова администрација, врските со неговиот поранешен деловен партнер повторно станаа предмет на проверка. Медиумската империја на Коломојски обезбеди вредна платформа за Зеленски за време на претседателската кампања, но Зеленски вети дека нема да му бидат доделени посебни услуги од неговата канцеларија.

Самиот Коломојски се врати во Украина само неколку дена пред инаугурацијата на Зеленски; милијардерот изјави дека нема да се однесува како „сив кардинал“, насочувајќи ја политиката од зад сцената.

„Пандора документи“ разоткрија светски лидери, милијардери и познати ѕвезди кои криеле пари на офшор сметки

Зеленски и американскиот претседател Доналд Трамп

Во септември 2019 година, Зеленски најде дека неговата администрација е ставена во центарот на политичкиот скандал во Соединетите Држави кога свиркач во американската разузнавачка заедница поднесе формална жалба за дејствијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Случајот се однесуваше на наводното задржување од страна на Трамп за значителен пакет воена помош за Украина, освен ако Украина не иницира истрага за наводните неправилности од страна на поранешниот американски потпретседател Џо Бајден и неговиот син Хантер.

Хантер Бајден работеше во управниот одбор на украинскиот енергетски конгломерат Бурисма холдингс, а Трамп, без докази, тврдеше дека постариот Бајден ја искористил својата функција за да му користи на својот син.

Во април 2019 година, Бајден најави дека ќе ја бара демократската претседателска номинација за да го предизвика Трамп во 2020 година, а Бајден брзо стана фаворит на партијата.

Контактите меѓу личниот адвокат на Трамп, поранешниот градоначалник на Њујорк, Рудолф Џулијани, и Јуриј Луценко, главниот обвинител на Украина, започнаа сериозно веднаш потоа и тие претходеа на инаугурацијата на Зеленски.

Овие дискусии првично се фокусираа на тврдењата за претседателските избори во САД во 2016 година и поранешниот менаџер на кампањата на Трамп, Пол Манафорт, но тие наскоро се проширија и го вклучија Бајден.

Транзицискиот тим на Зеленски го одби барањето да се сретне со Џулијани во врска со она што тие го гледаа како прашање на внатрешната политика на САД, но Трамп продолжи со обвинувањата.

Свиркачот кој го разоткри Трамп е службеник на ЦИА

Во телефонскиот разговор со Зеленски на 25 јули 2019 година, Трамп разговараше за истрага на семејството Бајден. Иако Трамп призна дека наредил да биде задржан пакетот помош во пресрет на тој повик, тој тврдеше дека не било понудено или побарано никакво плаќање.

Зеленски изјави дека ќе ја разгледа работата на Бурисма, а го отпушти Луценко во август. Во тоа време, речиси 400 милиони долари американска воена помош остана во неизвесност, и покрај двопартискиот амин од Конгресот на САД.

Руските хакери „Фенси берс“ ја хакирале украинската фирма на синот на Џо Бајден

Тие средства конечно беа ослободени на 11 септември 2019 година, но, до тој момент, американските пратеници почнаа да се залагаат за повеќе информации во врска со Трамп и деталите од неговиот разговор со Зеленски на 25 јули.

Транскрипт од разговорот Трамп-Зеленски ги открива плановите за компромитирање на Бајден

Тој повик и наводниот обид на Трамп да изврши притисок врз Зеленски послужија како основа за истрагата за импичмент во Претставничкиот дом на САД, која беше отворена на 24 септември 2019 година. Трамп беше осуден од Домот, но на крајот беше ослободен од Сенатот, а тој одговори со чистење на оние функционери кои ги сметаше за нелојални. Ова значеше заминување на некои од најискусните експерти за Русија и Украина од штабот за национална безбедност на САД.

Објавени нови доверливи електронски писма од Белата куќа за Украина

Пандемијата COVID-19 и руската инвазија на Украина

Како што беше случај во многу земји ширум светот, секојдневниот живот во Украина беше длабоко погоден од пандемијата на коронавирус САРС-КоВ-2.

Зеленски направи национална стратегија за ублажување која беше дизајнирана да го ограничи ширењето на СОВИД-19, потенцијално смртоносната болест предизвикана од вирусот, но некои локални политичари се спротивставија на насоката од Киев.

Градоначалниците на неколку од најголемите градови во Украина, чувствувајќи се овластени од владините реформи во 2014 година, кои донесоа значителна автономија на локално ниво, се судрија со Зеленски околу предложените затворање бизниси и мерки за заклучување.

Стартот на војната меѓу Зеленски и градоначалниците ќе има значителен ефект врз локалните избори во октомври 2020 година.

Претседателот на Украина оздраве од коронавирусот

Регионалните партии доминираа во градоначалничките трки додека националните партии, вклучувајќи го и “Слугата на народот“ на Зеленски, се мачеа. Слабите изборни перформанси, исто така, го одразуваат севкупниот пад на јавното одобрување на Зеленски.

Популистичката реформска платформа што го доведе на функцијата се чинеше дека е во застој, а конфликтот во источна Украина остана нерешен.

Додека Зеленски успеа да ја започне својата политичка агенда со усвојување на закон наменет за ограничување на влијанието на олигарсите, бунтот поддржан од Русија во Донбас наскоро се претвори во најголемата закана за европската стабилност од Втората светска војна.

Кон крајот на 2021 година Русија започна масовно да стационира војници и опрема долж границата со Украина. Дополнителни руски сили беа испратени во Белорусија – наводно за заеднички вежби со војската на таа земја – и голема руска поморска флота беше собрана во Црното Море. Западните разузнавачки агенции изјавија дека потезите се јасен претходник на инвазијата, но Путин негираше каква било таква намера.

(Видео) Русија ги негира обвинувањата на Украина: Бродовите се во нормална состојба

Западните лидери продолжија со преговорите и со Путин и со Зеленски во обид да го спречат крвопролевањето кое се чинеше неизбежно, но воените подготовки на Русија продолжија.

На 21 февруари 2022 година, Путин објави дека ќе ја признае независноста на самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск и ќе испрати „мировници“ во двата региона. Западните лидери одговорија со израмнување на нова рунда санкции, а во раните утрински часови на 24 февруари, Зеленски упати телевизиска молба за мир директно до рускиот народ. Набргу потоа, околу 6:00 часот по московско време, Путин го објави почетокот на „специјална воена операција“, а руските крстаречки ракети почнаа да паѓаат врз цели во Украина.

Време на одбројување…3,2,1…

Неиспровоцираниот напад наиде на осуда од лидерите ширум светот, а Зеленски се обиде да собере поддршка од меѓународната заедница. Руски војници и оклопни возила влегоа во Украина од Русија, окупираниот од Русија Крим и Белорусија, а голем број воен персонал и цивили беа убиени во првиот ден од борбите. Додека светските лидери најавија сè построги санкции против Русија, Зеленски се обиде да собере поддршка од странство, предупредувајќи дека „нова железна завеса“ се спушта на Европа.

Зеленски стана лице на украинскиот отпор, а неговото забавно потекло и медиумско знаење и обезбедија на Украина оружје за кое Путин немаше контра одговор. Во информациската војна, несомнено победник беше Зеленски.

Откако руските пропагандни органи се обидоа да го промовираат лажното тврдење дека Зеленски побегнал од главниот град, тој излезе на улица и се сними како пркосно стои во центарот на Киев.

Кога Соединетите Држави му понудиле да го евакуираат од борбената зона, Зеленски наводно рекол:

„Борбата е тука. Ми треба муниција, а не возење“.

„Како на ФИЛМ“ – Зеленски ЗА МАЛКУ МОЖЕЛ ДА БИДЕ УБИЕН на почеток на војната

Често облечен во маслинеста маичка, тој испорачуваше видео обраќања до владите ширум светот, повикувајќи ги да и пружат воена помош на Украина и да ја ограничат способноста на Русија да води офанзивна војна со какви било можни средства.

Зеленски претвори мал бренд за облека во бизнис вреден 150 милиони евра годишно: „Имаат само еден минус…“

Напорите на Зеленски беа главно успешни; иако НАТО се откажа од спроведувањето на зоната на забранети летови над Украина (таков чин би бил еднаков на објава на војна против Русија), западните земји ја преплавија Украина со противтенковско оружје и ракетни системи земја-воздух.

Дополнително, режимот на санкции што беше воведен против Русија беше еден од најтешките во историјата, а како резултат на тоа, руската економија се наруши.

За себе рече дека тој е главната цел на оваа инвазија и дека официјална Москва сака негова смрт. Елитната руска платеничка армија „Вагнер“ наводно била испратена да го неутрализира и да донесе нова проруска извршна власт.

ОГРОМЕН КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО УКРАИНА: Зеленски ја чисти владата од воени профитери

Приватен живот

Оженет е со Олена и имаат две деца, ќерката Олександра и синот Кирил.

Извор: Британика/ Википедиа