Изјавата на Захарова уследи по најавата на американскиот Стејт департмент за наводна вмешаност на рускиот државјанин Роман Алар и компанијата „Парсек“ во снабдувањето на Северна Кореја со компоненти и технологии за нуклеарната програма, пренесе ТАСС.

„САД се обидуваат да ги заменат фактите со фантазија, упатувајќи измислени и неосновани обвинувања дека Русија и` помага на Северна Кореја да ја развие својата нуклеарна ракетна програма“, рече Захарова.