Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.

Одржување на итна седница барале осум земји членки на Обединетите Нации.

Седница побараа Боливија, Египет, Франција, Италија, Сенегал, Шведска, Велика Британија и Уругвај.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари