Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја обвини американската ТВ-мрежа „Си-eн-eн“ дека користи трикови за ширење дезинформации за наводните подготовки на Русија за војна против Украина.

Захарова истакна дека „Си-eн-eн“ користел снимки од украински тенковски единици, тврдејќи дека тие биле дел од руската армија.

„Почитуван ‘Си-eн-eн’ и вашиот убав персонал. Ние разбираме дека немате време да ја потврдите вистинитоста на вестите засновани врз факти. Толку сте заглавени во идеолошката борба, загледани во триумфот на либерализмот, што украинските тенкови на украинската железничка станица, каде што стојат украински вагони, ги нарекувате руски подготовки за војна. Тоа е непримерно“, рече Захарова, пренесува ТАСС.

makfax.com.mk