На Твитер е објавена снимка од моментот кога ракета погоди повеќекатница во израелскиот град Ашелон.

На снимката се гледа како ракетата со тресок ја погодува зградата. Силната експлозија го потресе целиот округ.

Според податоците на прес службата на израелската војска, од Појасот Газа биле лансирани повеќе од 150 ракети, при што десетина од нив биле соборени од противвоздушниот систем „Железна купола“.