Неколку лица се повредени во престрелката што се случи денеска на Универзитетот во Хајделберг.

Според полицијата, напаѓачот е мртов. Според СВР, универзитетот им испратил е-пошта на студентите да не доаѓаат во кампусот.

„Според досегашните информации, едно лице таму повредило неколку лица. Универзитетот моментално е во затворен, а деталите се уште не се познати“, соопшти полицијата. Нападот започнал околу 13.50 часот по локално време, а според неофицијални информации напаѓачот, кој наводно одел на универзитетот, се самоубил по инцидентот.

Полицијата ги повика граѓаните да го заобиколат овој дел од градот, во кој се сместени ПМФ, како и клиниката на Универзитетот во Хајделберг. Засега не се познати деталите за нападот, како и бројот или идентитетот на ранетите.