Украина доби вредни разузнавачки информации од Западот. Врз основа на нив, таа наводно погодува и руски цели.

Но, Вашингтон особено се грижи она што го прават тајните служби да остане тајна.

Војната на Русија против Украина е исто така шпионска војна.

Западните земји не испраќаат само оружје и залихи, туку и разузнавачки информации вредни злато.

Пред се, САД и Велика Британија го снабдуваат Киев со сателитски снимки, пресретнати руски пораки и помош во извидување.

Експерти од британската служба за прислушување GCHK со месеци и помагаат на Украина да се одбрани од руски сајбер напади.

Така, министрите за правда на мрежата на тајните служби “Five Eyes” и ветија на Украина помош во гонењето на руските воени злосторства.

Исто така, ќе обезбедат поддршка за Меѓународниот кривичен суд, изјавија официјални лица од петте земји, САД, Велика Британија, Австралија, Нов Зеланд и Канада.

Украинското државно обвинителство неодамна објави дека истражува повеќе од 11.000 случаи на наводни воени злосторства.

Меѓународниот кривичен суд испрати 42 истражители во Украина.

Успех на разузнавањето

Сепак, јавноста малку знае за тоа како изгледа разузнавачката помош.

Но, се зборува за голем успех на маргините на американското разузнавање, споредлив со кубанската ракетна криза и откривањето на Осама бин Ладен во Пакистан.

„Редовно им даваме на Украинците детални и навремени разузнавачки информации на бојното поле за да им помогнеме да ја одбранат земјата од руската агресија; и ќе продолжиме да го правиме тоа“, се вели во кусото соопштение на Белата куќа од крајот на април.

Се верува дека западните служби постојано и даваат на украинската армија одлучувачка предност – и нанесе значителни загуби на руската армија.

Така барем неодамна објавија неколку американски медиуми.

Според студијата на Њујорк Тајмс, американските разузнавачи биле тие што и помогнале на украинската армија да убие дванаесет руски генерали досега.

„Вашингтон пост“ објави дека американските служби на Украинците им ги доставиле координатите на рускиот воен брод Москва, кој беше потопен во ракетен напад.

Тоа што руските падобранци не успеаја да извршат ненадеен напад на аеродромот Гостомел кај Киев во првите денови од војната, е последица, како што се наведува, на тајното предупредување на ЦИА до Украинците.

Американската влада не е воодушевена што таквите информации протекуваат во медиумите, па се обидува да ја ограничи штетата.

Портпаролот на Пентагон призна дека Американците доставувале податоци, но негираше дека тоа се точните локации на високи руски офицери или руски цели.

„Да бидам искрен, Украинците имаат многу повеќе информации од нас“, рече портпаролот.

Шефот на ЦИА Вилијам Барнс беше доста лут поради медиумскиот извештај.

„Тоа е неодговорно. Опасно е кога луѓето премногу зборуваат за разузнавање, приватно или јавно.“

САД не сакаат да бидат страна во војната

Има практична причина зошто, за разлика од испораката на оружје, не се зборува за соработка меѓу тајните служби: службите не сакаат да ги загубат своите ресурси, кои можеби се во руската армија или дури и самиот Кремљ.

Исто така, не сакаат Русите да сфатат каде протекува, а каде се прислушува.

Политички, работата е исто така незгодна.

Колку повеќе се зборува за конкретно американско разузнавање, толку е посилен впечатокот дека САД се речиси страна во војната.

Вашингтон сака да го избегне тоа по секоја цена, иако е очигледно дека американското оружје и обука многу им помогнаа на Украинците.

На сличен начин, повеќе или помалку тајно, САД помогнаа да се потиснат московските трупи во Авганистан во 1980-тите.

Во тоа време, Советскиот Сојуз изврши инвазија на соседна земја за да воспостави марионетска комунистичка влада.

Соединетите Држави и други земји ги поддржаа авганистанските муџахедини со оружје.

Советскиот Сојуз се вклучи во герилска војна која траеше десет години и заврши со повлекувањето на Црвената армија во 1989 година.

БНД засега молчи

Во тоа време во Авганистан била вклучена и германската разузнавачка служба БНД.

Кон средината на осумдесеттите, на иницијатива на некои пратеници во Бундестагот беше покрената тајна операција „Летен дожд“.

Со години, БНД им доставува помош на муџахедините, вклучувајќи јакни, чизми, шатори, вреќи за спиење, батериски ламби, уреди за ноќно гледање, мотоцикли, па дури и полски болници.

За возврат, авганистанските борци им го дадоа на Германците најновото советско оружје до кое стигнаа, за НАТО да добие информации за нив.

Во моментов, официјален Берлин молчи за разузнавачките активности во Украина.

Пред неколку недели, на тајните состаноци во парламентот, беше навестено дека моментално ниту еден агент на БНД не е директно активен во воената зона, туку дека има „активна размена“ со Украинците и другите служби во регионот.

Велат дека и денеска постои голем интерес за подетално испитување на руското оружје.

Фото: Илустрација