Коронавирусот е потврден кај 4.668 лица во последните 24 часа во Србија, а во исто време, 26 пациенти починале како резултат на оваа болест.

Тестирани се 16.831 лице, а 208 пациенти се приклушени на апарати за дишење.

Од почетокот на епидемијата биле тестирани 3.122.905 лица, 507.959 биле позитивни, а 4.670 починале.

По завршувањето на седницата, Кризниот штаб денес објави дека сите угостителски објекти и трговски центри ќе бидат затворени за викендот, нема да се одржуваат културни настани, а постарите ученици од основните училишта ќе се префрлат и на часови преку интернет, покрај средношколци кои продолжуваат да присуствуваат на часови на овој начин и следната недела.

Претстојниот викенд, ниту во сабота ниту во недела, ништо нема да работи, освен продавници за храна, аптеки, здравствени установи, бензински пумпи за полнење гориво, киосци и достава на храна.

makfax.com.mk