Во Бразил е уапсена жена осомничена за убиството на нејзиниот сопруг на кого потоа му го отсекла пенисот и го испржила во тава.

Дајане Кристина Родригес Мачадо (33) беше уапсена од полицијата на 7 јуни во бразилскиот град Сао Гонкало во близина на Рио де Janeанеиро.

Полициски службеници биле повикани во куќата на парот и внатре го пронашле безживотното, голо и осакатено тело на жртвата.

Тој беше идентификуван само со името Андре.

Според полицијата, неговата сопруга му го отсекла пенисот и го испржила во соино масло во тава, пренесува Дејли меил.

Според полициските извештаи, се верува дека злосторството се случило околу 4 часот наутро, откако двојката се скарала околу раскинувањето.

Полицијата заплени кујнски нож од местото на настанот, за кој верува дека со него е извршено убиството.

Уапсената 33-годишна жена е обвинета за убиство и сквернавење на леш.

Според извештаите, двојката е заедно 10 години, и иако беа разделени во последните две години, тие сепак повремено се гледале. Тие имаат осумгодишен син и петгодишна ќерка, а заедно водеа пицерија, пишува порталот УОЛ. Не е јасно дали децата биле присутни за време на злосторството.

Адвокатката на уапсената жена, Карла Поликарпо, изјавила дека мажот ѝ се заканувал на нејзината клиентка и дека го убила во самоодбрана. „Тој не го прифати крајот на врската и рече дека ако не може да биде со него, не може да биде со никого“, рече адвокатката, додавајќи дека нејзиниот клиент жали за тоа.

Сестрата на убиениот Адријана Сантос вели дека 33-годишната осомничена го убила нејзиниот брат поради одмазда затоа што ја изневерил. Роднините на медиумите им открија дека парот постојано се карал, а Мачадо еднаш го пријавила сопругот во полиција