Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од почетокот на пандемијата.

Индиските научници претходно предупредуваа на двоен мутиран вид, а тројниот мутиран вид ќе предизвика само уште поголеми проблеми, објави лондонски „Индепендент“.

Тројниот мутиран вид значи комбинација од три различни варијанти на ковид, кои формираа нов вид во индиските држави како што се Западна Бенга, Махараштра и Делхи и се верува дека се доминантни таму, објави „НДТВ њуз“

Професор по епидемиологија на универзитетот „Мекгил“ за НДТВ изјави дека станува збор за уште позаразен вид.

„Многу луѓе се заразуваат со него многу брзо. Ние мора да продолжиме да ги приспособуваме вакцините за да се бориме против новите видови. Треба да ја разбереме заразата, што бара детално секвенцирање”, рече Мадхукар Паи.

Тој изјави дека доцнењето во откривањето на двојни мутации придонело за големо ширење на Ковид-19 во Индија.

Во моментов, извештаите во весниците велат дека тројниот мутиран вирус е повеќе прашање на интерес за научниците отколку на загриженост.

Винод Скарија, кој работи во Советот за научни и индустриски истражувања во Делхи, рече дека се потребни дополнителни истражувања за да се види ефикасноста на вакцините против овој вид.

makfax.com.mk