Во последните 24 часа се забележани 544 нови случаи на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 2.933, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу нив, 790 пациенти се во болница, од кои 70 се на апарати за дишење, додека 12 лица починaле. Учеството на позитивни кај испитаниците е 8,46 проценти.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 241.592 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 5.489 починале. Вкупно се опоравиле 233.170 луѓе, од кои 278 во последните 24 часа.

Во моментов има 12.869 лица во самоизолација.

До 25 февруари биле тестирани вкупно 1.327.769 лица, од кои 6.433 во последните 24 часа.

Премиерот Андреј Пленковиќ на седницата на хрватската Влада најави дека од 1 март ќе се дозволи работа на терасите на угостителски објекти и тренирање во салите.

makfax.com.mk