Грчките власти објавија дека од денес повторно е активна платформата за закажување преку Интернет вакцинација на граѓани на возраст од 40 до 44 години.

Како што беше најавено, тоа ќе им овозможи на граѓаните да се вакцинираат со сите достапни вакцини, пренесува грчката агенција АНА.

Луѓето од оваа возрасна група сега можат да се вакцинираат со вакцината на „Астра зенека“, на „Фајзер, „Модерна“ или „Џонсон и Џонсон“. Досега, оваа возрасна група можеше да се вакцинира само со вакцината на „Астра зенека“.

makfax.com.mk