Полицијата се сомнева на убиство, а главен осомничен е уште еден 14-годишник, пишуваат германските медиуми.

Портпаролот на локалната полиција објави дека момчето било пријавено за исчезнато од роднините, а оттогаш полицијата и пожарникарите ја пребаруваат блиската шума со кучиња и полициски хеликоптер.

„Се појави осомничен кој би можел да биде одговорен за смртта на 14-годишното момче. Се уште не знаеме точно, но ги следиме сите траги“, изјавил друг полициски извор за германските медиуми. Портпаролот на полицијата додаде дека осомничениот се уште не е уапсен.

14-годишниот осомничен сам се пријавил во полиција. „Тој изјави дека е можно да го убил исчезнатиот 14-годишник. Тој исто така има 14 години и двајцата се познаваат. За тоа во моментов не можеме да кажеме повеќе“, изјавил портпаролот.