Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди кинеската провинција Јунан, при што загинаа три лица, а 27 беа повредени, јави денеска државната телевизија.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од осум километри, проследен со последователни помали потреси.