Двајца пилоти загинаа при пад на авион кај Барановичи во Белорусија, објави прес-службата на Министерството за одбрана на Републиката.

„Воениот авион Јак-130 од Лидската воздушна база  се урна кај Барановичи … За жал, и двајцата пилоти загинаа“, се наведува на телеграм-каналот на одделот.

Авионот, наводно, паднал врз куќа, но немало жртви меѓу населението.


makfax.com.mk