Сибирски тигар во село во североисточна Кина повредил еден селанец и го скршил стаклото на прозорецот од неговиот автомобил, објави кинескиот весник „Пиполс дејли“.

Локалните власти ги предупредија жителите на селото Хејилонгјанг да останат во своите домови. Властите планираат да го отстранат тигарот од областа со стрела со средство за успивање, објави весникот.

На „Твитер“ беше објавено и видео од тигарот кој трча кон возилото. На снимката може да се види и стаклото од автомобилот, распарчено по застрашувашкиот скок на големата мачка.

makfax.com.mk