На рускиот аеродром „Сургут“ се судриле два авиона.

Авионот „АТР-72“, кој за време на инцидентот бил под процедура за одржување и имал вклучени мотори, почнал да се движи од засега непознати причини, што предизвикало судир со авионот „јак-40“, пренесува РТ.

Локалните медиуми објавија дека двата авиона претрпеле механичко оштетување, но дека во моментот на судирот во леталата немало патници или членови на екипажот, односно нема повредени лица.

makfax.com.mk